Erişilebilirlik

Demorkrat Parti'de Gözler 'Süper Salı'da - 2004-02-10


Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için yarışan isimlerin büyük bir kısmı, bugün yapılacak önseçimler öncesinde kampanyalarını Virginia ve Tennessee eyaletlerinde yoğunlaştırdı.

Aday adayları arasındaki yarışı önde götüren Massachusetts Senatörü John Kerry, bugünkü önseçimlerde bu konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Kamuoyu yoklamaları hem Virginia’da hem de Tennessee’de Senatör Kerry’nin rakiplerinden önde olduğunu gösteriyor. Güney eyaletleri dışında, ülkenin büyük bir kısmında şimdiye kadar yapılan önseçimlerden galip çıkan Senatör Kerry, bugün iki eyaletten birini bile kazansa, yarışı önde bitirme şansını kuvvetlendirmiş olacak.

Virginia’da Demokrat Parti üyelerine hitap eden Senatör Kerry, Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Bush karşısındaki en güçlü Demokrat aday olduğu için seçmenlerin kendisini desteklediğini söyledi.

"Virginia’ya, Tennessee’ye ve ülkenin diğer bölgelerine de aynı mesajı iletiyorum. George Bush’un günleri artık sayılıdır ve değişim ufukta görünmüştür.”

Senatör Kerry, Michigan, Washington State ve Maine’de kazandığı üç önseçimin üstüne yeni zaferler eklemek istiyor. Ancak, Kerry’nin rakipleri de pes etmeye niyetli görünmüyor.

Kuzey Carolina Senatörü John Edwards ve emekli general Wesley Clark da Virginia ve Tennessee’de kampanyalarına devam ediyor.

Her iki isim de dünkü konuşmalarını Amerika’daki işsizlik sorununa odaklamıştı. ABC’de “This Week” programına konuşan Senatör Edwards, güney eyaletlerindeki seçmenlerden aldığı destekten dolayı Başkan Bush’un karşısına çıkabilecek en güçlü Demokrat aday olduğunu belirtti.

"Bu seçimin amacı, genel seçimde Demokrat Parti’yi en iyi kimin temsil edebileceğini ortaya çıkarmak. Bu kişinin ben olduğuma inanıyorum çünkü George Bush’u Amerika’nın her bölgesinde yenilgiye uğratabilirim.”

Vermont eski valisi Howard Dean ise, mutlaka kazanması gerektiği belirtilen 17 Şubat’taki Wisconsin önseçimine hazırlanıyor.

Başkan Bush da, Pazar günü NBC’deki “Meet the Pres” programında başkanlık seçimiyle ilgili soruları yanıtladı. Bush, Senatör Kerry karşısında seçimleri kaybedeceğini gösteren kamuoyu yoklamalarının kendisini endişelendirmediğini söyledi:

"Amerikan halkına ne yapacağımı söylemek ve bunu yapmak konusunda bir borcum olduğunu düşünüyorum. Mümkün olduğunca açık konuşmak, aldığım kararların gerekçelerini en iyi biçimde anlatmak gibi bir borcum olduğunu düşünüyorum. Ama kamuoyu yoklamaları nedeniyle bu tavrımı değiştirmeyeceğim. Çünkü benim tabiatım böyle.”

Cumhuriyetçi Parti içinde Başkan Bush’un karşısında bir rakip bulunmuyor. Bush, NBC’deki konuşmasında Kasım ayındaki başkanlık seçimini kazanacağına inandığını belirtti ve seçim kampanyasında temel konunun dünyayı daha yaşanılır bir yer haline getirmek için hangi adayın Amerika’nın gücünü daha iyi kullanacağı konusuna odaklanacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG