Erişilebilirlik

'İstihbarat Hatalarına Rağmen Savaş Kararım Doğruydu' - 2004-02-08


Başkan Bush, Irak’ı işgal kararını yeniden savundu ve savaş öncesi istihbaratın doğruluğunu soruşturmak üzere atadığı bağımsız komisyonla işbirliği yapacağını açıkladı. Irak’ta savaşa gerekçe gösterilen kitle imha silahlarıyla ilgili istihbaratın yanlış olduğu bildiriliyor.

Başkan Bush, bağımsız komisyona çalışmaları için bir yıldan faza süre verdiğini çünkü soruşturmanın aceleye getirilmesini istemediğini söyledi.

Bush, NBC televizyonuna verdiği özel söyleşide seçim yılında kötü haberlerden kaçınmak için komisyondan raporunu gelecek yıl Mart ayında sunmasını istediği yolundaki eleştirileri reddetti:

"Seçim dönemine girdik. Benim sorumluluktan kaçmaya çalıştığımı söyleyenleri çok iyi anlıyorum. Ama Amerikan halkının önünde, iyi kararlar alıp almadığım, Saddam Hüseyin’i devirmekle doğru karar verip vermediğim konusunda değerlendirme yapması için daha uzun zaman var. Bu konuyu tartışmaya hazırım."

Bazı Demokratlar Başkan’ın Irak’a savaş açılmasını haklı göstermek için Amerikan halkını yanılttığını söylüyor ve komisyondan Bush yönetiminin savaş öncesi istihbaratı bu amaçla çarpıtıp çarpıtmadığını soruşturmasını istiyor.

Başkan Bush, dokuz kişilik bağımsız komisyonun, Amerikan istihbarat örgütlerinin çalışmalarını genel olarak değerlendireceğini söyledi:

"Bu stratejik bir değerlendirme olacak. Amerika’nın istihbarat toplama yeteneklerine bakacaklar. Kuzey Kore ya da Pakistanlı bilimadamı Abdülkadir Han hakkında yeterli bilgi sağlayacak istihbarat yeteneğine sahip olup-olmadığımızı araştıracaklar."

Merkezi İstihbarat Örgütü CIA Başkanı George Tenet, Pakistan’ın atom bombasının mimarı olarak bilinen Albdülkadir Han’ın yasadışı nükleer teknoloji satışlarını Amerikan istihbaratının ortaya çıkardığını öne sürüyor.

Başkan Bush, istihbarat hatalarına rağmen Irak’a savaş açma kararının doğruluğunu savunuyor; Saddam Hüseyin’in kendi halkına işkence eden ciddi ve büyüyen bir tehdit olduğunu söylüyor.

Bush, Irak’ta kurulacak yeni hükümetin demokrasinin tüm Ortadoğu’da yayılmasını sağlayacağını da kaydediyor.

XS
SM
MD
LG