Erişilebilirlik

'Pakistanlı Nükleer Bilimadamı Büyük Zarara Yolaçtı' - 2004-02-06


Bush yönetimi, Pakistanlı nükleer bilim adamı Abdül Kadir Han ve mesai arkadaşlarının silahlanma faaliyetlerinin büyük zarar yol açtığını söyledi. Ancak Amerikalı yetkililer Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in Han’ı affetmesini eleştirmekten kaçınıyor.

Bush yönetiminin nükleer silahların yayılmasını önlemeye büyük önem vermesine rağmen, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, Han’ın yasal statüsünün, Amerika’nın değerlendireceği bir konu olmadığını söyledi.

Boucher, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’ın nükleer sırların satılmasına karışan kişileri bulması, durdurması ve yeniden benzer faaliyete girmelerini engellemesinin önemli olduğunu belirtti.

"Cezalandırma konusu, bu işe girişen insanlara ne yapılacağı, Pakistan’ın karar vereceği bir konudur. Amerika’yı ilgilendiren konu, daha genelde silahlanma faaliyetinin durdurulması ve uluslar arası topluluğun bu işe bulaşan şebekeleri ele geçirmesidir.”

Boucher, Amerika’nın Devlet Başkanı Müşerref’in nükleer silahların yayılmasını durdurma taahütüne değer verdiğini, ayrıca Pakistan yönetiminin Han ve şebekesinin faaliyetlerini sona erdirmek için ciddi çaba harcadığına inandığını kaydetti.

XS
SM
MD
LG