Erişilebilirlik

Kıbrıs Zirvesi Sona Erdi - 2004-02-04


Ankara'da yapılan Kıbrıs Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir barışa ulaşılması yönündeki ortak hedefin teyit edildiği belirtildi. Açıklamada, 'bu bağlamda Türkiye ve KKTC Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin çabalarına yardımcı olmak ve destek vermek üzere ortak gayretler sarf etmek hususunda mutabık kalmışlardır' denildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, KKTC Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'in katılımıyla gerçekleşen zirve sürerken yazılı bir açıklama yapıldı.

Kıbrıs meselesinde mevcut aşama hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu belirtilen açıklamada:

'Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve KKTC hükümet yetkililerine Davos'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptıkları görüşme ve Washington'da Amerikan Başkanı Bush, Başkan Yardımcısı Cheney ve Dışişleri Bakanı Powell ile temas ve görüşmeleri hakkında bilgi vermişlerdir. Türkiye ve KKTC önümüzdeki dönemde de geçmişte olduğu gibi işbirliği içinde hareket edeceklerdir' denildi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise, Türkiye AB ilişkileri konusunda temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gidişinden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakanlık konutunda düzenlenen Kıbrıs zirvesinin verimli gectiğini belirten Gül müzakerelerin başlama tarihi olarak 15 Şubat'ın telaffuz edildiğinin hatırlatılması üzerine, “Tahmin ederim ki önümüzdeki günlerde Genel Sekreter eğer Rum tarafından olumlu hava alırsa başlatabilir.” dedi.

XS
SM
MD
LG