Erişilebilirlik

Çöken Binada Canlı Bulma Umudu Kesildi - 2004-02-04


Konya’nın Selçuklu kesiminde Pazartesi günü çöken apartmanda umutlar tükenmeye başladı. 11 katlı binada ölenlerin sayısı 26. Enkaz altından 31 kişi yaralı olarak çıkarılırken, halen 70’e yakın kişinin enkaz altında bulunduğu belirtiliyor.

Hassas cihazlarla yapılan dinleme çalışmaları binanın birçok noktasında sürerken, enkaz altından canlı çıkarma umutları giderek azalıyor.

Afyon Sivil Savunma Ekibi Üyesi Zekai Turan, enkaz altındakiler açısından zamanın giderek daraldığını ve canlı bulma ümidinin çok az olduğunu söyledi.

Konya İl Emniyet Müdürü Salih Tuzcu binanın çöküş nedeninin geniş çapta araştırıldığını çöküşün kolonların kesilmesinden değil eksik malzeme kullanımından kaynaklandığı bilgisinin ağırlık kazandığını bildirdi.

Ayrıca Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz, Konya’daki binanın çöküş nedeninin belirlenmesi için bakanlık teknik elemanlarından oluşan 6 kişilik uzman heyetin olay yerine geldiğini belirtti.

Binanın projesinin belediyeden temin edildiğini belirten Taymaz, projenin yapıldığı yılda yürürlükte bulunan yönetmelik ve şartnamelere uygunluğunun araştırılacağını bildirdi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığının görevlendirdiği 3 savcı tarafından soruşturulan olay da soruşturma kapsamında müteahhitlerden İsmail Canlıer Ankara'da, Sedat Kaya da Antalya'da gözaltına alınarak Konya'ya gönderildi.

XS
SM
MD
LG