Erişilebilirlik

BM Irak'a Heyet Gönderecek - 2004-02-03


Birleşmiş Milletler, Irak’ta geçici hükümetin ne şekilde kurulacağı konusunda Şiilerle Amerikan yönetimi arasında çıkan anlaşmazlığa çözüm bulmak amacıyla heyet gönderiyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Beyaz Saray’da Başkan Bush’la Irak konusunu görüştü.

Annan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Irak’ta egemenliğin en kısa zamanda Irak halkına devredilmesi konusunda Başkan Bush’la görüş birliği içinde olduklarını söyledi.

Başkan Bush da açıklamasında Birleşmiş Milletler’in Irak’ta son derece önemli bir rol oynayabileceğini belirtti ve bunu sağlamak için Genel Sekreter Kofi Annan’la birlikte çalışacaklarını bildirdi.

Annan, Irak’a gidecek heyetin bir geçici hükümetin Haziran ayı sonuna kadar kurulup kurulamayacağını belirlemek için çalışacağını söyledi.

Başkan Bush ve Kofi Annan, Irak dışındaki sorunlar üzerinde de durduklarını ve çözüm bekleyen dünya sorunları üzerinde Birleşmiş Milletler’in oynayabileceği rolü gözden geçirdiklerini belirtti. Beyaz Saray’da yapılan görüşmeye Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleeza Rice da katıldı.

Kofi Annan daha önce de Dışişleri Bakanı Colin Powell’la görüştü. Powell, görüşmeden sonra gazetecilere, yönetimin Irak’a savaş açmakta haklı olduğunu savundu. Saddam Hüseyin rejiminin kitle imha silahları üretebilecek bilgi ve teknolojiye sahip olduğunu belirten bakan, buna rağmen, “Bağdat hükümetinin kitle imha silahı stoku yapmadığını bilseydim askeri müdahale tavsiyesinde bulunmazdım” dedi.

XS
SM
MD
LG