Erişilebilirlik

Kongre'ye 'Ricin' Zehiri Gönderildi - 2004-02-03


Amerikan Senatosu’na gönderilen bir mektuptan çıkan beyaz tozun "ricin" zehiri olduğu anlaşıldı.

Mektup, Senato çoğunluk lideri Senatör Bill Frist’in, Dirksen Binası'ndaki bürosuna gönderilmişti.

Kongre polisi, Dirksen Senato binasında bulunan madde ile ilgili bilginin kendilerine dün öğleden sonra ulaştığını ve duruma derhal müdahale edildiğini açıkladı.

Polis sözcüsü Contricia Ford, tozun bulunduğu zarfı açan görevlinin yetkilileri derhal durumdan haberdar ettiğini ve zehirli maddelerle ilgili polis biriminin hemen binaya gönderildiğini belirtti. Sözcü, şüpheli maddenin birçok kez analiz edildiğini ve "ricin" adlı zehirli madde olduğunun anlaşıldığını kaydetti. Zarftan çıkan toz önümüzdeki saatlerde tekrar analiz edilecek.

Polis, zarfın açıldığı anda Senatör Frist'in bürosünün olduğu dördüncü katta 16 kişinin bulunduğunu bildirdi. Sözcü Ford, zehirden şu ana kadar kimsenin etkilenmediğini söyledi.

Ford, ne binada çalışanlar ne de olaya müdahale eden polis görevlilerinde bir zehirlenme belirtisinin ortaya çıktığını; bu kişilerin evlerine gönderildiğini ancak durumlarının takip edildiğini belirtti.

Ricin, keneotu tohumundan yapılan oldukça güçlü ve çok zehirli bir protein. Amerika Salgın Hastalıklarla Mücadele ve Korunma Merkezi, yeterli miktarda zehre maruz kalanların 36 ila 72 saat içerisinde öldüğünü bildirdi.

Senato çoğunluk lideri Bill Frist, olayın soruşturulacağını açıkladı. 2001 yılında da Demokrat Senatörler Tom Daschle ve Patrick Leahy’nin bürolarına şarbonlu mektuplar gönderilmişti. Bu olaylarla ilgili olarak şu ana kadar kimse tutuklanmadı.

XS
SM
MD
LG