Erişilebilirlik

'Yarın Seçim Yapılsa Bush Kaybeder' - 2004-02-03


Amerika’nın yedi eyaletinde Demokrat Parti’liler, başkan adayını seçmek için düzenlenen ön seçimlerde, bugün oy kullanacak. Adaylar arasındaki yarışı önde götüren Senatör John Kerry’nin, Cumhuriyetçi partiden yeniden adaylığını koyacak olan Başkan Bush’dan da önde gidiyor.

CNN televizyonu ile USA Today gazetesinin ortak kamuoyu yoklamasına göre, eğer seçim Kasım ayında değil de yarın yapılacak olsa, Demokrat partiden John Kerry, seçimi, 46’ya karşı yüzde 56 çoğunlukla kazanacak.

Kamuoyu yoklaması ayrıca, John Kerry’nin ikinci sıradakı adaya göre, yüzde 14’e karşı 49 puanla birinci sırada olduğunu da belirledi. Eski Vermont Valisi Howard Dean’i, yüzde 13 puanla North Carolina Senatörü John Edwards izliyor.

Yedi Demokrat aday önseçimin yapılacağı eyaletlerde son kampanya konuşmalarını yaparken, bu eyaletlerin tümünde önde olan John Kerry, rakipleri kadar Başkan Bush’u da hedef alarak, uygulanan dış politikayı eleştiriyor.

Massachusettes Senatörü John Kerry Iowa ve New Hampshire’deki ilk önseçimleri, beklenmedik bir şekilde kazandıktan sonra, öteki adaylarla arasını giderek açıyor.

XS
SM
MD
LG