Erişilebilirlik

Powell'dan Kıbrıs Rum Yönetimine Çağrı - 2004-02-03


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı’na telefon ederek, Kıbrıslı Türkler’le Birleşmiş Milletler gözetimindeki barış görüşmelerine derhal başlamasını istedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Powell’in Cumhurbaşkanı Tasos Papadapoulos ile telefon görüşmesini Pazar günü yaptığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, Kıbrıs konusunda anlaşma sağlanmasının, Amerika için çok büyük önem taşıdığını belirtti. Sözcü Amerika’nın, adada anlaşma sağlanması için çalışmaya devam edeceğini de kaydetti.

Kıbrıs’ın, Başkan Bush’un Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’la bugün Beyaz Saray’da yapacağı görüşmede önemli yer tutması bekleniyor.

Annan planı Kıbrıs’ta kuzey ve güney arasında gevşek bir federasyon kurulmasını öngörüyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Annan planının Rumlara çok fazla toprak vereceğini öne sürmekle birlikte planının görüşülebilir olduğunu belirtiyor.

Genel Sekreter iki taraf arasında görüşmelere başlanmasını ve 1 Mayıs tarihinde Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmesinden önce birleşme konusunda referandum yapılmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG