Erişilebilirlik

Topluma Kazandırma Yasası Kapsamında 254 Kişi Teslim Oldu - 2004-01-31


Türkiye’de Topluma Kazandırma Yasası kapsamında, yalnızca 254 kişinin teslim olduğu bildiriliyor.

Hükümetin özellikle PKK-KADEK örgütünü dağıtmak amacıyla, geçen Ağustos ayında çıkardığı yasanın süresi, bir hafta sonra doluyor. Yasa, terör örgütlerinin teslim olan kaçak ve pişmanlık duyan hapisteki üyelerine, af ya da azaltılmış hapis cezası öngörüyor.

Sonuçlarının Amerikan Yönetimi tarafından da yakından izlendiği bu yasa, Irak’ın kuzeyinde saklanan ve Türkiye’nin kaygılarına yol açan 5 bin PKK militanının teslim olmaya ikna amacıyla hazırlanmıştı.

Son olarak KONGRA-GEL adını alan PKK-KADEK örgütünün Irak’taki son durumu, Başbakan Erdoğan ve Başkan Bush arasında bu hafta Washington’da gerçekleşen görüşmelerde de ele alınmıştı.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun görüşlerine yer veren Cumhuriyet gazetesi, bu konuda bakanın düş kırıklığı yaşadığını yazdı. Fransız Haber Ajansı, Emniyet kayıtlarına göre, hapisteki bin 260 PKK militanının yasadan yararlanmak için başvurduğunu, bunlardan 462’sinin serbest bırakıldığını bildirdi. Teslim olan 254 kişidense, 201’inin serbest bırakıldığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG