Erişilebilirlik

Babacan: '8,5 Milyar Dolar Kredi Hazır' - 2004-01-29


Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün Uluslararası Para Fonu IMF başkanı Horst Koehler’le görüşmesinden sonra bir açıklama yapan Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu Başkanı Köhler ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfenson’un 15 Mart’ta Yatırımcı Danışma Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’a gideceklerini açıkladı.

Ali Babacan, Başbakan Erdoğan’ın Amerikan Cargill ve Motorola şirketlerinin yöneticileriyle görüşmesinden sonra gece geç saatlerde basın toplantısı yaptı. Devlet Bakanı Babacan, Amerika Maliye Bakanı John Snow’un, Başbakan Erdoğan’a 8,5 milyar dolarlık kredinin kullanıma hazır olduğunu anımsattığını söyledi. Ancak bakan, Türkiye’nin Irak savaşı başında ikinci tezkereyi onaylayıp, Amerika’yla ilişkilerin yeniden düzelmesinin ardından söz verilen bu kredinin şu anda kullanılmayacağını belirtti:

"2004 yılında hazinemizin son derece rahat bir finansman durumu söz konusu. Dolayısıyla bizim şu anda 8,5 milyar dolarlık krediyle ilgili bir ihtiyacımız görülmüyor. Fakat bunu yine de ‘Tamamen almıyoruz, iş bitti’ demiyoruz. Bugün Sayın Snow’la yaptığımız görüşmede de, ‘Böyle bir anlaşma yapmıştık. Hala kullanıma hazır. Biz bekliyoruz’ dedi. Biz de ‘İşimize gelirse, size yazılı olarak bildireceğiz’ mesajını verdik."

Babacan, Amerikan Kongresi’nden çıkan ek bütçe yasasında bu kredinin 2005 Eylül’üne kadar esnekliği olduğunu kaydetti. Kredi’ye şimdilik ihtiyaçları olmayan Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Amerika’dan ne istedik biliyor musunuz? Daha çok karşılıklı yatırım, daha çok karşılıklı ticaret ve özellikle, Irak’ta daha çok ekonomik işbirliği. Irak’ta Türk işadamlarıyla Amerikalı işadamlarının, ortaklaşa yapabileceği çok işler var. Amerika’dan bir kuruluş, düşünün ki Irak’ta iş yapacak. Buradan baktığınızda uçakla gitmek bile 12 saat. Öte yandan Amerikan yönetiminin orada etkisi var. Sermaye birikimleri var. Bizim işadamlarımızın da orada iş yapma bilgisi, iş yapma becerisi var. Bizim artık bu siyasi ve askeri alandaki işbirliğimizi, ekonomik alana da aynı yoğunlukta taşımamız gerekiyor."

23 yıldır Amerika’dan Türkiye’ye doğrudan yatırım adı altında 4 milyar dolardan az sermaye gittiğini söyleyen Ali Babacan, çok daha fazla sayıda Amerikan firmasını yatırım yapmak için beklediklerini ve özellikle de istihdam yaratmak için buna ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Bununla birlikte ekonomiden sorumlu bakan, Türkiye’de sorun yaşayan yabancı şirketlere atıfta bulunarak şunları söyledi:

"Türkiye’deki problemi olan firmaların çok olması, ya da bu firmaların problemlerinin dünya kamuoyunda çok sık tartışılması, Türkiye için iyi bir şey değil. Biz istiyoruz ki, Türkiye’ye yatırım yapan herkes, memnun olsun, mutlu olsun ve bizim için referans niteliği taşısın. Biz bunu istiyoruz."

XS
SM
MD
LG