Erişilebilirlik

Bush'tan Erdoğan'a Irak Güvencesi - 2004-01-28


Bush, Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmede Irak’ın toprak bütünlüğünün korunacağına dair güvence verdi.

Beyaz Saray’da Erdoğan’la dün görüşen Başkan Bush, “Amerika’nın arzusunun, barışcı bir ülke, toprak bütünlüğü korunmuş demokratik bir Irak kurulması olduğu yolunda Başbakan Erdoğan’a güvence verdim” dedi

İki lider görüşmede başta Irak olmak üzere Kıbrıs ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğini ele aldılar. Bush, Başbakan Erdoğan’ı bir dost olarak gördüğünü söyledi, her iki ülkenin terörle mücadelenin ne denli önemli olduğunu anladıklarını kaydetti.

Görüşme öncesi açıklamada bulunan Başkan Bush, terörle mücadeleye destek ve katkılarından ötürü Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti. Erdoğan ise PKK-KADEK örgütünün yeni yapılanmasının, Amerika tarafından terörist örgüt olarak kabul edilmesinden dolayı memnuniyetini ifade etti. Başbakan Erdoğan, Iraklı Kürtler’in özerklik isteklerinden Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Erdoğan görüşme çıkışında yaptığı açıklamada, hem Türkiye’nin hem de Amerika’nın, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında “stratejik işbirliği” çerçevesinde benzer fikirlere sahip olduklarını belirtti.

İki liderin birlikte katıldığı öğle yemeğinden sonra, Erdoğan Başkan Yardımcısı Dick Cheney’le bir araya geldi.

Bu arada, Amerikan Kongresindeki Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başbakan Erdoğan’ın ziyaretini memnulukla karşılayan bir karar tasarısı sundu. Grubun kurucuları Demokrat Florida milletvekili Robert Wexler, Cumhuriyetçi Ed Whitfield ve Kay Granger tarafından imzalanan karar tasarısında Türkiye’yle Amerika arasında 50 yıldır ortak ilkelere dayalı olarak gelişen stratejik ortaklık övülüyor.

Türkiye’nin terörle mücadeleye katkısı, Afganistan’da barışgücüne komuta etmesi ve Irak’a barışgücü için asker gönderme kararı almasına dikkat çekilen tasarıda Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verilen destek tekrarlanıyor.

XS
SM
MD
LG