Erişilebilirlik

Demokratların İkinci Önseçim Sınavı Yarın New Hampshire'da - 2004-01-26


New Hampshire eyaletinde yapılacak başkan adaylığı ön seçimine birgün kala Massachusetts Senatörü John Kerry, Demokrat Partili diğer altı rakibinin önünde gidiyor. İkincilik içinse üç isim yarışıyor.

Yapılan kamuoyu yoklamalarının büyük bir çoğunluğu Senatör Kerry’nin eski Vermont valisi Howard Dean ve diğer Demokrat aday-adayları karşısında açık farkla önde olduğunu gösteriyor. Anketlere göre, Senatör Kerry en yakın rakibi eski Vermont Valisi Howard Dean’ı 10 puan geride bırakmış durumda.

Ancak Senatör Kerry, kamuoyu yoklamalarını değil, Kasım ayında yapılacak seçimde Başkan Bush’un karşısındaki en güçlü Demokrat aday olduğu konusunu öne çıkarmayı tercih ediyor. Kerry, dün Fox News kanalında katıldığı bir programda şöyle konuştu:

"Buraya kamuoyu yoklamalarını konuşmak için gelmedim. Niçin George Bush’u yenebilecek en iyi aday olduğumu konuşmak istiyorum. Bush’un karşısındaki en güçlü rakip benim sanırım bunun nedeni 35 yıldan bu yana güçlü çıkar çevrelerine karşı halkın gerçek kaygılarını savunmuş olmam."

Newsweek dergisinin yaptırdığı son kamuoyu yoklamasına göre, eğer seçimler bugün yapılsaydı Senatör Kerry yüzde 49’luk bir destekle Başkan Bush’u yenmeyi başaracaktı.

Newsweek, ilk kez bir kamuoyu yoklamasında bir Demokrat adayın Bush’tan daha fazla destek aldığına dikkat çekiyor. Bu kamuoyu yoklamasında Bush yüzde 46 oranında destek toplamıştı.

New Hamspire’da yapılacak önseçimde, Senatör Kerry’nin açık farkla diğer altı rakibinin önünde olduğunu gösteren son kamuoyu yoklamalarına göre, ikincilik için amansız bir mücadele yaşanıyor.

İkincilik için yarışan isimler ise, eski Vermont Valisi Howard Dean, emekli general Wesley Clark ve Kuzey Carolina Senatörü John Edwards. New Hamspire’da aylar boyunca yarışı önde götüren Howard Dean, Pazar günü düzenlenen bir mitingde Başkan Bush’la dış politika konusundaki görüş ayrılıkları üzerinde durdu. Dean, "Eğer beni başkan yaparsanız, dış politikayı çatışma değil, işbirliği anlayışıyla yürüterek bu ülkenin hak ettiği onuru, ciddiyeti ve saygınlığı yeniden tesis edeceğim,” diye konuştu.

Senatör Kerry’nin ardından gelen diğer üç aday adayı da geniş kalabalıkların ilgisini toplamaya devam ediyor. Senatör Edwards, New Hampshire’daki önseçimlerde de, Iowa’da sürpriz bir biçimde kendisine ikincilik sağlayan bir desteğin tekrarlanacağını umuyor: "Bu demokrasi, bu yönetim Washington’daki bir avuç siyasetçiye ve lobiciye ait değildir. Tamamen size aittir ve ben başkanınız olduğumda iktidarı size yani gerçek sahiplerine geri vereceğiz. Bunu birlikte başaracağız."

New Hamspire’lı Demokrat delege Jennifer Shone, Salı günü yapılacak ön seçimde kimi destekleyeceğine henüz karar vermediğini söylüyor. Buradaki bir çok delege gibi Shone da, sağlık, eğitim ve çevre gibi konularla yakından ilgileniyor. Ancak, oyunu Kasım ayındaki seçimde Başkan Bush’u yenme şansı en yüksek olan Demokrat aday için kullanacağını belirtiyor.

Shone "Önceki gece yapılan tartışmayı izledim ve bu benim açımdan bazı noktaların daha da netleşmesine yardımcı oldu. Bence, insanların büyük bir kısmı hala kararsız, ama kararlı oldukları tek bir nokta var, George Bush’un bulunduğu yerden gitmesini istiyoruz” diyor.

Salı günü yapılacak New Hampshire önseçimi Demokrat Parti’nin başkan adayını netleşmesi açısından büyük bir sınav olarak değerlendiriliyor. New Hamspire’den sonraki büyük sınav ise 3 Şubat’ta Güney Carolina ve altı eyalette yapılacak önseçimler olacak.

XS
SM
MD
LG