Erişilebilirlik

Annan'dan Fakirlikle Mücadele Çağrısı - 2004-01-23


Genel Sekreteri Kofi Annan, dünya liderlerini Irak savaşı ve terörle mücadelenin gölgelediği acil ekonomik sorunlarla ilgilenmeye çağırdı.

Annan, bu çağrıyı İsviçre’nin Davos kentinde üç gündür devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptı. Genel Sekreter, güvenlik konularının dikkatleri yoksulluk, sağlık ve eğitim gibi önemli sorunlardan uzaklaştırdığına dikkati çekti. Kofi Annan, terörizm ve teröre karşı açılan savaşın, kültürel, dini ve etnik bölünmeleri derinleştirmesini önlemek için uluslararası gündemi yeniden dengeleme zamanı geldiği görüşünü savundu. Annan, Birleşmiş Milletler’in dünyada yoksulluk içinde yaşayanların sayısını önümüzdeki 10 yıl içinde yarı yarıya azaltma hedefine yeniden ağırlık verilmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri zengin ülkelerin terörizm ve kitle imha silahlarıyla ilgilenmekte haklı olduklarını ancak uluslararası topluluğun milyonlarca kişiyi yoksulluk, açlık ve salgın hastalıklardan korumak zorunda olduğunu da vurguladı. Kofi Annan şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz bir iki yıl içinde, Irak’taki savaş ve diğer olaylar, dikkatlerimizin bu tür sorunlardan tehlikeli biçimde uzaklaşmasına yolaçtı. Ama şimdi artık uluslararası gündemi yeniden dengeleme zamanı gelmiş bulunuyor."

Zengin ülkeleri, çiftçilerine sağladığı tarım destek fonlarını kaldırmaya çağıran Kofi Annan, bu uygulamanın yoksul ülkelerdeki çiftçilere büyük zarar verdiğini söyledi. Annan bu çağrıyı yaparken bir düzineyi aşkın ülke Davos toplantısını geçen yıl kesilen dünya ticaret görüşmelerini yeniden canlandırma yolu bulmak için kullanmaya çalışıyordu. Dünya ticaret görüşmelerinin kesilmesinde tarım destek fonları büyük rol oynamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri kendisini dinleyen şirket yöneticilerine seslenerek, dünya ticaretini daha serbest hale getirmek için hükümetleri üzerinde nüfuzlarını kullanmalarını istedi.

Kofi Annan, dünyanın orman yasalarının hüküm sürdüğü acımasız rekabet ortamına sürüklenmesini önlemek için uluslararası ortak güvenlik sisteminin yeniden inşası yolunda çaba gösterilmesini de istedi. Annan, teröristlerle mücadele ve diğer güvenlik konularına aşırı ağırlık verilmesinin, insan hakları ve kişisel özgürlükleri zayıflatma tehlikesi yarattığı uyarısında da bulundu.

Kofi Annan’ın konuşmasından hemen sonra Amerika Adalet Bakanı John Aschcroft, uluslararası topluluğu terörizmi yoketmeye ve Irak’ta özgür bir rejim kurmaya çağırdı.

XS
SM
MD
LG