Erişilebilirlik

Paçacı: 'BM Irak'a Heyet Göndersin' - 2004-01-22


Irak Yönetim Konseyi’nin Başkanı Adnan Paçacı, seçimlerle ilgili olarak Birleşmiş Milletler’in Irak’a bir heyet göndermesini istedi.

Iraklı Şiilerin lideri Ayetullah Ali el Sistani, doğrudan genel seçimde ısrar ediyor. Son günlerde onbinlerce Şii sokaklara dökülerek bu isteği protesto gösterileriyle dile getirdi.. Amerika ise dolaylı seçimlerle bir geçiş dönemi hükümeti kurulmasından yana. Plana göre bölgelerde yapılacak ön seçimlerle bir hükümet kurulacak.. Buna gerekçe olarak ülkede durumun istikrarsız olduğu, genel seçimler için uygun ortamın hala yaratılamaması gösteriliyor.

Koalisyon Yönetimi, Irak’taki siyasi sürece şimdiye kadar Birleşmiş Milletlerin karışmasına izin vermemişti ancak bu son durumda Uluslararası kurumun bir orta yol bulmasına ihtiyaç var gibi gözüküyor. Bu yüzden Yönetim Konseyi Başkanı Adnan Paçacı durumu değerlendirmek üzere Kofi Annan’dan Irak’a bir heyet göndermesini istiyor.

Paçacı, Annan’ın çağrılarına olumlu yanıt vereceğini umduğunu ve kısa süre içerisinde Irak’a bir heyet göndereceğini söyledi. Amerika, Bağdat’ta yönetimi, Haziran ayına kadar geçici bir hükümete devretmek istiyor. Birleşmiş Milletler heyeti, Ayetullah Ali el Sistani’nin talep ettiği gibi, Irak’ta Haziran’a kadar bir genel seçimin yapılıp yapılamayacağını araştıracak.

Paçacı, Birleşmiş Milletler’in gelecek üç ay içerisinde serbest ve geçerli bir seçimin yapılamayacağına karar verirse bu durumu Sistani’nin de anlayacağını belirtti.

Kongre’ye bilgi veren Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de çeşitli olasılıkların mevcut olduğunu, ancak izlenecek yol ne olursa olsun hepsinin Irak’ta siyasi gücün devri ile sonuçlanacağını kaydetti.

Rumsfeld, Amerikan siyasi sistemine bakıldığında aynı şeyin görüleceğini, en son yapılan Iowa ön seçiminin de, yapılacak New Hampshire ön seçiminin de tamamıyla farklı yaklaşımlar sergilediğini vurguladı ancak ikisinin de seçim olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın endişesi ise güvenlikle ilgili. Genel Sekreter, Bağdat’ta kurumun merkezine düzenlenen ve Irak Temsilcisi dahil 22 kişinin öldüğü saldırıdan sonra Birleşmiş Milletler görevlilerini tekrar bölgeye göndermekte çekinceli davranıyor. Annan, saldırıdan hemen sonra tüm kurum personelini Irak’tan geri çekmişti.

XS
SM
MD
LG