Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Washington'a Irak Uyarısı - 2004-01-22


Çarşamba günü Beyaz Saray’da Başkan Bush ile görüşecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ta Kürtlerin özerkliğe sahip olmalarının Irak’ın geleceğini tehdit edeceğini belirtti ve bu kaygılarını Bush’a ileteceğini söyledi.

25-30 Ocak tarihleri arasında Amerika’yı ziyaret edecek olan Başbakan Associated Press haber ajansının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Irak’ta etnik temele dayalı herhangi bir federal sistemin, bölge açısından sağlıklı olmayacağını, bu türden bir siyasi yapının Irak’ın geleceğini tahrip edeceğini vurguladı.

Kaygısının İran ve Suriye gibi ülkelerle de paylaşıldığını belirten Erdoğan, “Amerika’nın Irak’ta istikrarın garanti edilmesi ve adil bir yapının oluşturulması için gerekeni yapacağına inanıyorum” dedi.

Başbakan, Kerkük kentiyle ilgili bir soruya da, “Irak’ın bütün kaynakları tüm Irak halkına ait olmalıdır” diye yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusunda da Kıbrıs Rum hükümetinin Avrupa Birliği’ne tam üye olarak katılacağı 1 Mayıs’a dek çözüm için çalışacağını söyledi.

Erdoğan, “Son dakikaya kadar olumlu tavrımızı sürdüreceğiz. Bu iyi niyet meselesi. Karşı taraf da iyi niyet gösterirse bir çözüme ulaşacağız” dedi.

XS
SM
MD
LG