Erişilebilirlik

'Azerbaycan'da Muhalifler Baskı Altında' - 2004-01-22


Amerika, Azerbaycan’da Ekim ayında yapılan tartışmalı seçimlerin ardından gözaltına alınan ve hala tutuklu bulunan muhaliflerin durumundan kaygı duyduğunu açıkladı.

İnsan hakları gözlemcileri de Bakü yönetimini muhaliflerine baskı uygulamakla suçluyor.

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası topluluk tarafından ciddi biçimde eleştirilen 15 Ekim cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından, gözaltındakilere yönelik muamele ve diğer insan hakları konularıyla ilgili kaygıları Azeri yetkililere defalarca ilettiğini açıkladı.

Azeri yetkililer, Seçimden sonra muhalefet partilerin üyelerine, gazetecilere ve hükümeti, seçime hile karıştırmakla suçlayan yerel seçim gözlemcilerine karşı toplu tutuklamalara girişmişti. Hala, 100’den fazla kişinin gözaltında tutulduğu bildiriliyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Adam Ereli düzenlediği basın toplantısında, Amerika’nın Bakü’deki yetkilileri gözaltındaki kişilerle ilgili soruşturmayı tamamlayarak, bu kişilere yasalarca öngörülen sürecin işletilmesi konusunda uyardığını söyledi.

"Yetkililerin ya bu kişileri suçlayarak aleyhlerindeki kanıtları ortaya koyacağına ya da serbest bırakacağına inanıyoruz. Ve yetkililere uluslar arası standartlara uygun davranmaları, gözaltındakilere yasalarca sağlanan bütün hakların sağlanması ve yasal sürecin işletilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

İnsan Hakları Gözlem Örgütü de, devlet başkanlığına yeni seçilen İlham Aliyev yönetiminin, seçimden sonra yaşanan şiddet olaylarını bahane ederek muhalefete karşı yoğun baskı kampanyası başlattığını ve ülkenin son on yılın en vahim insan hakları kriziyle karşı karşıya olduğunu duyurdu.

Merkezi New York’ta bulunan örgütün bildirisinde, hükümet, seçimden önce polisin acımasız davranışlarıyla ve keyfi göz altılarla muhalefet partilerini sindirmeye çalışmakla ve seçim sonrasında da gösterileri bastırmak için acımasız ve aşırı güç kullanmakla suçlanıyor.

Resmi rakamlara göre, İlham Aliyev, yıllarca iktidarı elinde tutan babası Haydar Aliyev’in sağlık sorunları nedeniyle aday olmayacağını açıklayarak oğluna destek çağrısında bulunmasından hemen sonra düzenlenen seçimlerde, oyların yaklaşık yüzde 80’ini aldı.

Seçimlerin ardından, Dışişleri Bakanlığı Amerika’nın, seçimlerin uluslar arası standartlara uygun olmamasından dolayı derin hayal kırıklığına uğradığını ve durumdan kaygı duyduğunu açıklamıştı.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü, henüz resmen açıklamadığı bir raporunda, Azeri yetkililerin İlham Aliyev’in seçimi kazanmasını sağlamak için çok iyi örgütlenmiş bir seçim yolsuzluğu yaptığını belirtiyor.

Örgüt, uluslar arası temsilcilerin de yer alacağı bağımsız bir komisyonun, seçimler hakkında soruşturma başlatmasını istiyor.

Örgütün bir başka talebi de hala gözaltında tutulanların durumunun bir an önce gözden geçirilmesi, işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılarak sorumluluğu belirlenen güvenlik görevlilerinin yargı önüne çıkarılması.

XS
SM
MD
LG