Erişilebilirlik

Almanya Dışişleri Bakanı Türkiye'yi Ziyaret Ediyor - 2004-01-21


Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer resmi bir ziyaret için bugün Ankara’ya gidiyor. Fischer’in daha önce ertelenen Türkiye ziyaretinin gündeminde Avrupa Birliği ve Kıbrıs var.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye’nin AB süreci, Kıbrıs’ta çözüm ve terörizme karşı işbirliği konularını görüşmek üzere bugün akşam saatlerinde Ankara’ya gidiyor. İki ay önce İstanbul’daki bombalı saldırıların ardından dayanışma amacıyla Türkiye’ye giden Fischer, Ankara’nın Kıbrıs planı konusunda da bilgilendirilecek.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le bir araya gelecek olan Fischer, daha sonra Gül ile ortak basın toplantısı düzenleyecek. Ziyarette, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Dışişleri Bakanı’yla birlikte Şubat ayında yapacağı ziyaretin ayrıntıları da ele alınacak. Fischer’in yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştükten Ankara’dan ayrılması bekleniyor.

Ankara ziyareti öncesi Berlin’de Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin ortak stratejik çıkarlar için çok önemli olduğunu belirten Fischer, hem Avrupa'nın, hem Türkiye'nin güvenliği için, Türkiye'ye Avrupa perspektifi verilmesi 21'inci yüzyılda merkezi önem taşıyor, diye konuştu. Türkiye'nin Avrupa'ya sıkı bir şekilde bağlanmasının füze savar sisteminden bile daha önemli olduğunu belirten Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'ye kapıları kapatırsak bedelini çok ağır öderiz dedi.

MGK Öncesi Kritik Ziyaret

Fischer’in daha önce ertelenen Ankara ziyareti, Kıbrıs stratejisinin netleşeceği MGK toplantısı öncesinde gerçekleşecek olması nedeniyle de önem taşıyor. Cuma günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanacak olan kurulda Kıbrıs’ın sorununun çözümüne yönelik müzakerelerde Türk tarafının ortak tutumunun ne olacağı belirlenecek.

Milli Güvenlik Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Annan Planı üzerindeki değişiklik önerilerini içeren çalışmaları masaya yatıracak. Toplantının diğer resmi gündem maddesinde ise “irtica” bulunacak. İrticayla mücadelede şimdiye kadar yapılanlar, eksikler, çıkarılması gereken yasa ve yönetmelikler gibi konuların ele alınması bekleniyor. Toplantının bir diğer gündem maddesini oluşturan Kuzey Irak’la ilgili bölümde ise bölgedeki gelişmeler ve Kürt grupların Irak’ın oluşturulacak yeni siyasi modeliyle ilgili artan istekleri ele alınacak.

XS
SM
MD
LG