Erişilebilirlik

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref  Cumhurbaşkanı Sezer'in konuğu olarak Ankara'da  - 2004-01-20


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in resmi davetlisi olarak Ankara’ya gelen Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref temaslarına basladı. Anitkabir’i ziyaret eden ve ardından Cumhurbaşkanı Sezer’le Çankaya köşkünde resmi törene katılan Müşerref, daha sonra Meclis Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Müşerref, bu akşam Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak.

Konuk devlet başkani Anıtkabir’e ziyaretinde imzaladığı Anıtkabir Özel Defteri'nde, Atatürk’un dünyanın her yerinde sayıldığını belirtti ve, iki ülke arasında varolan kardeşlik ilişkisini daha da güçlendirmek amacıyla Ankara’da olduğunu bildirdi.

Geçen ay iki suikast girişiminden kurtulan Müşerref’in gelişinde, yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkati cekti. Konuk Devlet Başkanının Anıtkabir ziyareti sırasında da en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alındığı görüldü.

Müşerref'in Cumhurbaşkani Ahmet Necdet Sezer'le görüşmeleri sonucunda, bankacılık, terörle mücadele ve sağlık alanlarinda üç anlaşma imzalandı. Pervez Müşerref, bu anlaşmalarin her iki ulkenin de uluslararası terörizm ve organize suçlarla mücadele konularında ortak bir tavır içinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer’le görüşmesinden önce yaptığı konuşmada Müşerref, protokole gerek olmadığını, kendisini evinde hissettiğini söyledi. Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasının yarısını Türkçe yapan Müşerref, çocukluk ve öğrencilik yıllarını Türkiye’de geçirdi.

Yarın sabah Başbakan Abdullah Gül’le görüştükten sonra İstanbul’da işadamlariyla biraraya gelecek olan Müşerref’in iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arttırılması için işadamlarını yatırımlara teşvik eden mesajlar vermesi bekleniyor.

Pakistan Devlet Başkanı, Perşembe günü, Türkiye’den ayrılarak İsviçre’ye gidecek ve Davos kentindeki geleneksel Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılacak.

XS
SM
MD
LG