Erişilebilirlik

İran'da Kriz Büyüyor - 2004-01-17


İran’da seçimlerden sorumlu içişleri bakan yardımcısı Murteza Mübarek, yasaklı adaylara seçime girme izni verilmemesi durumunda görevinden ayrılacağını açıkladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve yüksek seçim kurulu başkanı Murteza Mübarek, gelecek ay yapılacak parlamento seçimlerinin serbest ve yasal olacağı konusunda güvence verilmemesi durumunda görevini sürdüremeyeceğini söyledi.

Aşırı tutucu Devrim Muhafızları Konseyi , geçtiğimiz Pazar günü, çoğu reformcu adaylardan oluşan 8bin politikacının seçimlere girmesine yasak koymuştu.

Mübarek, içişleri bakanlığının 20 Şubat’ta yapılacak seçimleri erteleme yetkisi bulunmadığını ancak, kendilerinin istifa ederek İran hükümetini yeni bir seçim kurulu atamaya zorlayabileceklerini vurguladı.

Reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin doğrudan kontrolü altında bulunduğu İçişleri Bakanlığı, reformcu adayların seçime katılabilmesine olanak sağlamak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Anayasayı Koruyucular Konseyi’nden yasaklama kararını gözden geçirmesini istedi.

Yasaklanan adaylardan 80ni halen parlamentoda milletvekili olarak görev yapıyor. Bunlardan biri de, parlamento sözcü yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Hatemi’nin küçük kardeşi...

Bu arada reformcu adayların parlamentoda sürdürdükleri oturma eylemi de devam ediyor. Adaylardan bazıları protesto için oruç da tutuyor. Devrim Muhafızları Konseyi’nin kararını geri almaması halinde, parlamentonun bazı üyeleri, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve eyalet valileri istifayla tehdit etmişti.

XS
SM
MD
LG