Erişilebilirlik

Amerika Irak Konusunda Güvence Verdi - 2004-01-17


Amerika, Türkiye’ye Irak’ın toprak bütünlüğünü korumada kararlı olduğu yolunda güvence verdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Irak’taki yönetim şekline Irak halkının karar vereceğini ancak Amerika’nın ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin sağlanmasında ısrar edeceğini açıkladı.

Sözcü bu açıklamayı Genelkurmay’ın dün Irak’ta etnik temele dayalı federasyon kurulmasının kan dökülmesine yol açacağı uyarısı üzerine yaptı. Amerika dışişleri bakanlığının dünkü basın brifinginde sözcü Richard Boucher’a Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un son açıklamaları soruldu.

Orgeneral Başbuğ, Irak’ta etnik temele dayalı federasyon kurulmasının kan dökülmesine yol açacağı uyarısında bulunmuş ve Amerika’yı PKK’nın temizlenmesi konusunda yeterli önlem almamakla eleştirmişti. Genelkurmay İkinci başkanının açıklamalarını gördüğünü belirten sözcü Boucher, şöyle dedi:

"Herzaman Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğini desteklediğimizi gayet açık belirttik. Bildiğiniz gibi geleceğin Irak devletinin nasıl kurulacağı konusunda kararları Geçici Yönetim Konseyi alıyor. Anayasa konuları, Iraklıların karar vereceği konular. Ama Konseye, devletin kuruluş sürecinin herkes tarafından benimsenen toprak bütünlüğüne sahip birleşik bir Irak çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Konseyin Kürt üyeleri de birleşik Irak hedefine bağlı olduklarını belirttiler."

Dışişileri bakanlığı sözcüsü Richard Boucher PKK konusundaysa yeterince etkili davranmadıkları yolundaki eleştirileri kabul etmedi. Sözcü şöyle dedi:

"Önlem alıyoruz. PKK’ya Kuzey Irak’ta barınma olanağı vermemek için çalışmaya devam ediyoruz. Kuzey Irak’ta PKK’ya yer yoktur. Kuzey Irak konusunda Kürt yönetimiyle birlikte çalışmayı ve askeri alanda Türk askeri makamlarıyla düzenli temasları sürdürüyoruz. Türkiye ile vardığımız anlaşma bugüne kadar çok iyi işlemiş görünüyor."

Sözcü Boucher, Genelkurmay’ın Irak Federasyonu içinde özerk bir Kürt bölgesi kurulmasından kaygı duyduğu sorusuna ise bu kaygıyı tam anlayamadığını, tüm Iraklıların birlikte yaşayıp çalıştıkları demokratik bir devletin tüm komşuları için iyi bir ülke olacağı yanıtını verdi.

XS
SM
MD
LG