Erişilebilirlik

Senatör Kennedy'den Bush'a Irak Suçlaması - 2004-01-15


Amerikan Senatosunun önemli isimlerinden Demokrat Partili Ted Kennedy, Bush yönetimini Irak’la gereksiz bir savaşa girerek Amerikan halkının güvenini kötüye kullanmakla suçladı.

Senatör Kennedy, yönetimin savaş ve sonrasındaki gelişmeleri Cumhuriyetçi Parti’ye siyasi rant sağlamak için kullandığını söyledi.

Senatör Kennedy,Bush yönetiminin daha göreve başlarken eski Irak lideri Saddam Hüseyin’i devirmek için bir mazeret bulmaya kararlı olduğunu öne sürdü.

Washington’da konuşan Kennedy, Beyaz Saray’ın 11 Eylül 2001’de Amerika’ya karşı düzenlenen terörist saldırıların yarattığı korkudan yararlanarak, savaşı başlatmak için Irak’ın silah programıyla ilgili gerçekleri saptırdığını söyledi.

Kennedy, savaş kararının son iki yüz yıllık Amerikan dış politikasındaki en büyük hatalardan birisi olarak tanımlanabileceğini belirtti.

”Amerikanın hiçbir başkanı sapkın ideolojik yaklaşımlara ve gerçeğin tahribatına dayanarak ülkeyi savaşa sokma hakkına sahip değildir. Başkan, bunu yaparak yönetimle halk arasındaki temel güven bağını ortadan kaldırmıştır. Eğer Kongre ve Amerikan halkı gerçeğin tamamını bilseydi, Amerika asla savaşa girmezdi.”

Senatodaki liberal Demokratların lideri Keneddy, yönetimin 2001’deki terör saldırılarından çok daha önce Irak savaşını planladığı yönünde bu hafta yaptığı açıklamasından dolayı Başkan Bush’un eski Hazine Bakanı Paul O’Neill’e de takdir ettiğini belirtti.

Yönetim ise, bu iddiaları reddederek Başkan’ın savaşa Mart ayında, diğer bütün seçenekler tükendikten sonra karar verdiğini açıkladı.

Senatör Kennedy, konuşmasında savaş açma ve Irak’ta egemenliğin Irak halkına devretme kararlarındaki zamanlamanın 2002’deki Amerikan Kongresi seçimlerini ve Başkan Bush’un bu yıl yeniden seçilme planlarını etkileyecek şekilde belirlendiğini iddia etti. Ancak Kennedy, bu eleştirilerine rağmen Amerika’nın Irak’ı terk edemeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Başkan Bush’un şüpheli bir zafer böbürlenmesine dayalı bir siyasi kampanya başlatması için aslında hiç girmememiz gerektiği halde girdiğimiz bir savaşın enkazından basitçe çıkıp gidemeyiz. Şimdi temel mesele, önümüzdeki yıllarda demokratik kurumların ve istikrarlı bir barışın kurulması sürecinin tamamlanabilmesi için, kendi vatandaşlarının gözünde meşruiyeti olan yeni bir Irak yönetimi oluşturmaktır. Irak’ta yönetimin ne zaman devredileceği Amerika’daki seçim tarihine göre belirlenmemelidir.”

Kennedy ayrıca, Bush yönetiminin Irak savaşının Amerika’yı daha güvenli kıldığı görüşüne de değindi:

“Savaş yüzünden Amerika’ya olan nefret özellikle İslam dünyasında daha da arttı. Ve vatandaşlarımızı hem yurtiçinde, hem de yurtdışında saldırılara daha açık hale getirdi. Ancak, bu haksız ve gereksiz savaşın şimdiye kadar yol açtığı en vahim sonuç, terörle mücadelenin kazanılmasını daha da zorlaştırması oldu. Afgansitan’da El-Kaide’yi yere yıktık ama Irak’a savaş açarak örgütün yeniden toparlanmasına olanak tanıdık.”

11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide terör ağı sorumlu tutuluyor.

XS
SM
MD
LG