Erişilebilirlik

ABD: 'Saddam'ın Statüsü Değişebilir' - 2004-01-14


Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in resmen savaş esiri olarak kabul edilmesiyle ilgili kararının değişebileceğini açıkladı.

Rumsfeld, Saddam Hüseyin’e Cenevre Sözleşmesi gereğince düşman savaş esiri statüsü verilmesinin, teknik ve hukuki boyutlar içerdiğini söyledi.

Pentagon, Saddam Hüseyin’in savaş esiri olduğunu belirten açıklamayı Cuma günü yapmıştı. Askeri yetkililer, bu kararın, Saddam’ın bir Mayıs’ta Amerika öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından yenilgiye uğratılan ordunun komutanı olmasından kaynaklandığını belirtmişti.

Ancak Rumsfeld, Saddam’ın statüsünün gözden geçirilebileceğini ve değiştirilebileceğini ifade etti. Rumsfeld, değişikliğin Amerika’nın eski Irak liderine yönelteceği suçlamalara bağlı olduğunu vurguladı.

Bakan şunları dedi:

“Saddam Hüseyin’in durumuna bakarsanız, Irak halkına karşı faaliyetlerinden dolayı yargılanma potansiyeli var. Kuveyt halkına yaptıkları için yargılanabilir. Gaz kullandığı İran halkına karşı yaptıklarında dolayı yargılanabilir. Saddam, askeri kimliğiyle, bir Mayıs’a kadar olan süre açısından savaş esiridir, ama bir Mayıs sonrasındaki dönem için isyana katılmak ve koalisyon askerlerini öldürmekten dolayı da yargılanabilir.”

Bu son suçlama, Saddam’ı yasadışı savaşçı statüsüne sokuyor ki, bu ifade Amerikalı yetkililer tarafından Küba’daki Guantanamo üssünde tutulan terör zanlıları için kullanılıyor.

Rumsfeld, Bush yönetiminin nasıl bir eğilim içinde olduğunu belirtmedi ancak yönetimin Saddam’a yönelik yasal süreçte nihai olarak Irak halkına rol verilmesi düşüncesine bağlı kaldığını vurguladı.

“Başkan’ın, Iraklılara önemli bir rol verilmesi düşüncesinde olduğu yönünde bir izlenim edindim.”

Rumsfeld, bir Amerikan askeri mahkemesini dışlamamakla birlikte, bunun olasıklar sıralamasında, gerilerde yer aldığını da sözlerine ekledi.

Aylarca koalisyon güçlerinden kaçarak saklanmayı başaran Saddam, geçen ay Irak’ta yakalanmıştı. O günden bu yana Amerikalı yetkililer Saddam’la ilgili olarak kamuoyuna fazla bir bilgi açıklamadı. Rumsfeld de, devrik Irak liderinin kendisini sorgulayan Amerikalılarla işbirliği yapıp yapmadığı yönündeki bir soruyu cevapsız bıraktı.

XS
SM
MD
LG