Erişilebilirlik

O’Neill Tartışması Devam Ediyor - 2004-01-14


Amerika’nın eski Maliye Bakanları’ndan Paul vaşıyla ilgili iddiaları, ülkede yeni bir tartışma başlatırken Beyaz Saray’ın da sert tepkisine yol açtı.

Wall Street Journal gazetesi muhabirlerinden Ron Suskind’in “Sadakatin Bedeli” adlı kitabında Başkan Bush’un eski Maliye Bakanı Paul O’Neill’in anıları da yer alıyor. Suskind, eski bakanı kitabında ana kaynak olarak göstermekle birlikte, Bush yönetiminin başka yetkilileriyle de görüştüğünü ve kitaptaki bilgilerin, belgelere dayandığını belirtiyor. Bu belgeler arasında O’Neill’in Beyaz Saray günlerinden kalma binlerce sayfalık resmi yazışma ve evrak da bulunuyor.

O’Neill, daha önce bir televizyon programında dile getirdiği gibi, Başkanın kabine toplantılarında ilgisiz bir tavır takındığını ileri sürüyor ve “sağırlarla dolu bir odada kör bir adama” benzetiyor. O’Neill’in en fazla yankı yapan iddiası ise, Irak savaşının, 11 Eylül saldırılarından çok önce, Bush yönetiminin ilk günlerinde planlanmış olması. Bush ve danışmanlarının yemin töreninden itibaren, Irak’ta rejim değişikliği üzerinde çalışmaya başladığını savunan O’Neill, petrol ihalelerinin hangi yabancı ülkelerle paylaşılacağına dair savaş sonrası planların bile yapıldığını ileri sürüyor. Irak’ın kitle imha silahlarının savaşa gerekçe gösterildiğini hatırlatan eski Bakan “ Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğunu gösterecek hiçbir somut kanıt göremedim. Irak’ta o kadar aradığımız halde bulamamamız da zaten bunu doğruluyor” şeklinde konuştu.

Yönetime katılmadan önce dev alüminyum şirketi Alcoa’nın başkanı olan Paul O’Neill, Bush’un ikinci kez vergi kesintisi yapmasına karşı çıktığı için, 2002 yılı sonunda görevden alınmıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, O’Neill’in eleştirilerine doğrudan cevap vermek istemezken Başkan Bush, Irak’la savaş için bahane aradığı yolundaki suçlamaları reddetti.

Bush , “Yönetimin Saddam Hüseyin’le ilgi resmi politikası gayet açıktı. Önceki yönetim gibi biz de Irak’ta rejim değişikliği istiyorduk” dedi. Nitekim Bağdat’ta rejim değişikliğini öngören Irak Kurtuluş Yasası adlı yasa 1998 yılında Başkan Clinton zamanında çıkarılmış ve iki partinin desteğiyle kolayca Kongre’den geçmişti.

Eski Maliye Bakanı, savaş fikrinin Başkan Bush’dan çıktığını ileri sürmediğini vurguladı, “Önceki yönetim sırasında başlayan sürecin devam etmesini istiyorlardı” dedi.

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise, kitabı henüz okumadığını ancak duyduklarıyla gördükleri arasında ilişki kurmakta güçlük çektiğini söyledi “gece ve gündüz kadar farklı” dedi.

XS
SM
MD
LG