Erişilebilirlik

Gül, Azerbaycan'da - 2004-01-09


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Azerbaycan’daki Ermeni işgali sona ermeden, Türkiye’nin Ermenistan’la sınır kapısını açmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Gül, bu açıklamayı sabah saatlerinde Azerbaycan’a giderken uçakta yaptı. Yukarı Karabağ sorununu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Türk, Azeri ve Ermeni yetkililerin bir araya geleceğini açıklayan bakan, yer ve zaman belirtmedi.

Abdullah Gül, İlham Aliyev’in Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, Türkiye’den bu ülkeye ilk resmi ziyareti gerçekleştiriyor. Dışişleri Bakanı, Ankara ve Erivan arasındaki ilişkilere olumlu katkının, Yukarı Karabağ Ermenilerinin sorunlarının, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünde çözülmesiyle sağlanabileceğini belirtti.

Bakü’de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Vilayet Guliyev’le ortak basın toplantısı düzenleyen Gül’e, Azerbaycan demokrasisine Türkiye’nin neden katkı sağlamadığı soruldu. Bunun üzerine dışişleri bakanı, Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi ülkesi olduğunu, bu ülkenin önümüzdeki günlerde konseyin kriterleriyle uyum içinde çalışacağına inandığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Gül, yarın sabah saatlerinde Azerbaycan’ın yeni seçilen cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüşecek. Öğle saatlerindeyse Tahran’a geçmesi bekleniyor.

Gül’ün bu haftasonu Tahran’daki temaslarındaysa, İran’ın Bam kentinde meydana gelen ve 30 binden fazla insanın ölümüne yol açan depremden dolayı, İran Devlet Başkanı Muhammed Hatemi’ye bizzat başsağlığı ve dayanışma mesajı vereceği bildirildi.

Dışişleri Bakanı’nın yerel saatle Pazar akşamı Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG