Erişilebilirlik

Sudan'da Barışa Doğru  - 2004-01-08


Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, Kenya’da Sudan barış görüşmelerini yürüten üst düzey yetkilileri telefonla arayarak, nihai uzlaşmaya varmalarını istedi. Görüşmelerde Sudan’ı Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Taha ve İsyancıları da liderleri John Garang temsil ediyor. Taraflar, dün, varlıkların paylaşımını öngören plan üzerinde dün anlaşmaya vardı.

Bakan Powell, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Kenya’ya giderek anlaşmanın yıl sonundan önce sağlanabilmesi için çaba harcamıştı. Taraflar 2003 sonuna kadar bu amaca ulaşamadı. Ancak Dışişleri Bakanlık sözcüsü Richard Boucher, Bakanın Taha ve Garang ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra gecikmeyi anlayışla karşıladığını söyledi.

Sözcü, nihai anlaşmaya ulaşmak için çabaların sürdüğünü, bu kadar uzun süren bir çatışma döneminden sonra bu işin birkaç hafta daha alabileceğini kaydetti. Boucher, önemli olanın er ya da geç sonuç almak olduğunu söyledi.

Sudan’ın petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda anlaşmaya varılırken iktidar paylaşımı ve ülkenin tartışmalı üç bölgesinin geleceği hala çözüm bekliyor.

Boucher, bu konularda, Kenyalı arabulucularla, Amerikalı diplomatların taraflar arasındaki ayrılıkları gidermeye çalıştığını söyledi.

XS
SM
MD
LG