Erişilebilirlik

Göçmen Yasasında Köklü Değişiklik Paketi - 2004-01-08


Amerikan göçmenlik yasasında Başkan George W. Bush’un önerdiği köklü değişikliklerden, başta Meksikalı ve Filipinli olmak üzere kaçak işçilerin yararlanması bekleniyor. Meksika yönetimi Bush’a, kaçak göçmenleri yasal hale getirecek tasarıdan dolayı bir teşekkür mesajı gönderdi.

Başkan Bush dün, Amerikan yasalarının bu ülkeye çalışmak için gelenlere izin verecek şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek üzerinde aylardır hazırlık yapılan tasarıyı açıkladı. Tasarı, kaçak göçmenlere yasal yoldan çalışma olanağı tanırken ekonomik bir ihtiyacı da karşılamayı amaçlıyor.

Cumhuriyetçi parti içinden de muhalefetle karşılaşması beklenen tasarının kabul edilebilmesi için Başkan’ın Kongre üyeleri üzerindeki nüfuzunu kullanması gerekecek. Kongre üyelerinin önemli bir bölümü kaçak göçmenleri ödüllendirir nitelikte bir yasaya şiddetle karşı çıktıklarını dile getirdiler.

Bush, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılardan bu yana ilk kez kaçak işçiler konusunda görüş belirtti.

Amaç, diğer ülkelerde iş arayanlarla, açık pozisyonlarını Amerikalılarla dolduramayan işverenleri bir araya getirmek. Beyaz Saray’da Kongre üyelerine ve bakanlara konuşan Başkan, Amerika’nın göçmenlere bağımlı bir ülke olduğunu vurgulayarak, “işlerliği olan göçmen yasalarına sahip olmalıyız" dedi.

Bush şöyle konuştu:

"Yasalarımız, isteyen işçilerin ülkemize girmesine ve Amerikalıların çalışmadıkları işleri yapmalarına izin vermelidir."

Başkan Bush’a göre, önerilerinin Kongre tarafından kabul edilmesi durumunda, bugün için Amerikan toplumunun gölgesinde yaşayan kaçak göçmenler için daha müşfik bir sistem yaratılmış olacak.

Yetkililer yeni uygulamanın bir af anlamına gelmediğinin altını çiziyor ve haktan yararlananların, belirli bir süre yasal olarak çalışabilecek ve sürenin bitmesiyle de ülkelerine geri döneceklerini söylüyorlar.

Beyaz Saray geçici işçi programının ekonomik bir karar olduğunu ve işverenlerin düşük vasıflı işçi ihtiyacını karşılama amacı taşıdığını söylüyor. Böylelikle kaçak göçmenler vergi ödemeye başlayacaklar, ekonomiye de katkı sağlayacaklar.

Amerika’yla arasında yakın komşuluk ilişkileri ile serbest ticaret anlaşması bulunan Meksika, tasarıya desteğini açıklamakla birlikte, bazı noktalarda değişiklik gerekeceğine işaret etti.

Amerika’daki kaçak işçilerin yarısının Meksika’lı olduğu tahmin ediliyor.

Bush yönetimi yeni yasanın bir af niteliği taşımadığını, sadece şu anada çalışmakta olan yabancıların Amerikalı işçilerin sahip olduğu asgari ücret ve sosyal sigorta gibi imkanlardan yararlanma imkanı vereceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG