Erişilebilirlik

Türkiye: 'Arabulucu Olalım' - 2004-01-08


Türkiye, İsrail’le Suriye arasındaki gerginliği çözümlemek için arabuluculuk önerdi. Öneri, Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Suriye Devlet Başkanı Beşir Esat’a yapıldı. Suriyeli lider öneriye henüz yanıt vermedi. Ancak haberlere göre, Ankara’daki Dışişleri bakanlığı yetkilileri, İsraillilerin yetkililerinin öneriye ve görüşmelere çok sıcak baktığını söylediler.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Iraklı Kürtlerin özerklik taleplerinden kaygı duyduklarını belirttiler veIrak’ın toprak bütünlüğünü tehdit edecek her türlü yaklaşımı kınadılar. Bazı Iraklı Kürt liderler ise, bağımsızlık değil, yetkilerini arttıracak federal bir yönetim istediklerini belirtiyor.

Esad’ın üç günlük resmi ziyareti, yıllardır Türkiye’yle arasında sınır anlaşmazlığı ve su paylaşımından kaynaklanan gerginliğin çözülmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Beşar Esad, 57 yıldır Türkiye’yi ziyaret eden ilk Suriye Devlet Başkanı.

Suriye liderinin ziyareti sırasında iki ülke yetkilileri, vergilendirme, yatırım ve turizm alanlarında üç anlaşma imzaladı.

Beşar Esad, dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, CHP lideri Deniz Baykal’la görüştü. Esad, bugün de İstanbul’da işadamlarıyla bir araya geliyor.

XS
SM
MD
LG