Erişilebilirlik

Sudan'da İç Savaşı Sona Erdirecek Tarihi İmza - 2004-01-08


Sudan'da Hükümet ile güneydeki en büyük gerilla grubu arasında, 20 yıldır süren iç savaşı sona erdirecek barış anlaşması Kenya'da imzalandı.

Anlaşmaya Hükümet Başkan Yardımcısı Ali Osman Taha ile Sudan Halk Kurtuluş Ordusu adlı gerilla grubunun lideri John Garang imza koydular.

İki taraf Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın da müdahil olduğu barış görüşmelerini bir süredir Kenya'nın Naivaşa kentinde yürütüyor.

Powell, anlaşmanın imzalanmasının ardından Sudan Hükümet Başkan Yardımcısı ile gerilla grubunun liderini arayarak, önemli bir adım attıklarını ve barış görüşmelerini sürdürmelerini istedi.

Anlaşma petrol gelirlerinin gelecekteki paylaşımını ve ülke ekonomisinin idaresi hakkındaki çerçeveyi belirliyor. Bu çerçevede ülkede yeni bir para birimi kabul edilecek ve kuzeyde İslami, güneyde ise liberal bankacılık kuralları geçerli olacak.

Barış görüşmelerinin başarısında iki konunun anahtar önemde olduğu söyleniyor: ülkenin orta kesimindeki tartışmalı üç bölgenin nasıl idare edileceği, ikincisi de gerillaların gelecekte kurulacağı düşünülen geçici yönetimde nasıl temsil edilecekleri.

XS
SM
MD
LG