Erişilebilirlik

Powell Sınır Kapılarındaki Uygulamayı Savundu  - 2004-01-08


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yeni güvenlik uygulamalarının yolcuları rahatsız etmek için değil, korumak için yürürlüğe konduğunu savunuyor.

Bakan sınır kapılarında bu yeni uygulamadan geçenlerin hiçbir sorunla karşılaşmadığını ve durumu anlayışla kabul ettiğini söyledi.

Ülke içi Güvenlik Bakanlığı da her zamanki sürecin sadece bir dakika uzadığını öne sürüyor. Ancak Amerika’nın turist ve göçmenlere yeni başlattığı uygulama ülke dışında eleştirilere yol açıyor.

Brezilya’da bir mahkeme, ülkeye girecek her Amerikalının da aynı şekilde muamele görmesini, parmak izlerinin alınmasını emretti. Yargıcın emrettiği misilleme hemen başlatıldı. Amerikalı turistler, Brezilya gümrük kapılarında parmak izlerinin alınması için saatlerce bekledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell, bu durumu, telefonla aradığı Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim’le ele aldı. Bakan daha sonra şöyle konuştu:

“Birkaç parmak izi alınıp fotoğraf çekiliyor. Bu işlem yolcuları fazla bekletmiyor. Bu işlemden geçen pek çok insan, hiç bir problemle karşılaşmadı ve ne yapmak istediğimizi anlayışla karşıladı. Kimseyi rahatsız etmek istemeyiz. Bu uygulama Amerika’ya girmemesi gerekenleri sokmamak içindir. Seyahat eden herkesin güvenliğinin söz konusu olması nedeniyle de, yaptığımızın anlayışla karşılandığına inanıyoruz.”

Amerika Dışişleri Bakanı Powell, dış diplomatik temsilcilikler Amerika’ya gelmek isteyenleri, vize işlemleri sırasında daha iyi bir güvenlik testinden geçirecek malzemeyle donatıldığı zaman, havaalanlarındaki gecikmelerin tamamen önleneceğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG