Erişilebilirlik

11 Eylül Anıtı İki Havuz Olacak - 2004-01-07


Dünya Ticaret Merkezinin yıkımını temsil edecek anıtın biçimi iki derin havuz olarak belirlendi, dünyanın en büyük katılımlı yarışması sonucunda İsrail’li mimar Arad’ın “Yokluğun Yansıması” adlı projesi kabul gördü.

11 Eylül saldırılarıyla yıkılan Dünya Ticaret Merkezi ikiz kuleleri temelinde anıt olarak iki havuz yapılması kararlaştırıldı. 63 ülke ve toplam 5201 öneri arasından İsrail’in eski Amerika büyükelçisinin oğlu mimar Michael Arad’ın “Yokluğun Yansıması” adlı projesi kabul edildi.

Havuzlar, ikiz kulelerin temelinin bulunduğu yerde, etraflarını saran ağaçlı ve parke taşlı meydanda zeminden 9 metre derine açılacak.

Meydanı ziyaret etmesi beklenen milyonlarca ziyaretçi derindeki havuzlara doğru yürürken anıtın duvarlarından akan suyu izleyebilecekler.

13 kişilik jürinin kararından sonra basına yaptığı açıklamada Arad önerisinin kabul edilmesinden büyük onur duyduğunu bildirdi ve ” ortadan kaybolan binlerce canı onurlandıran, onlar için matem tutanların huzur ve anlam bulacağı bir hatıra yapabilmiş olduğumu umarım” dedi.

Projeyi seçen jüride saldırıda eşini kaybeden bir dulun yanısıra, Washington’da Vietnam savaşı anıtının çiziminin sorumlusu da yeraldı.

Jüri, finale kalan sekiz öneriyi oniki saatlik son bir toplantıyla değerlendirdi.

Jürinin başkanı Vartan Gregorian karardan sonra yaptığı açıklamada projeyi ikiz kulelerin bulunduğu yeri ve yıkımdan geriye kalan kaybı ifade eden son derece kuvvetli bir sembol olarak tanımladı.

Gregorian: “Geriye kalan kayıp halen bomboş ve doldurulamayacak bir şekilde dururken, onu çevreleyen meydanda yeşerecek olan ağaçlar hayatı ve yeniden doğuşun geleneksel teyidi olacaktır” dedi.

Projenin mimarı Arad, İsrail doğumlu, babasının diplomatik görevi nedeniyle Amerika’da ve Mesika’da bulundu. Halen New York Belediye Yerleşim Müdürlüğünde çalışmaya devam ediyor. İnşa ettiği binalar arasında aşağı Manhattan emniyet müdürlüğü var.

Projenin kabul edildiği belirlendikten sonra ekibine kattığı yeni çevre mimarlarıyla anıtın Dünya Ticaret Merkezi inşa çalışmalarına uyum sağlaması işlemi başladı. Yapılan değişikliklerin önümüzdeki hafta ilan edilmesi planlanıyor.

XS
SM
MD
LG