Erişilebilirlik

'Parmak İzi Uygulaması Yük Getirmeyecek' - 2004-01-05


Amerika Birleşik Devletleri sınır güvenliğini arttırmaya yönelik yeni bir programın parçası olarak ülkeye giriş yapan yabancılardan çoğunun fotoğraflarını ve parmak izlerini almaya başladı.

Bugün yürürlüğe giren yeni önlemler, Amerika’ya girişlerinde vize istenen bütün yabancılara uygulanacak. Uygulamadan yılda yaklaşık 23 milyon insanın etkilenmesi bekleniyor. Yeni seyahat kuralları ayrıca, Amerikan gümrük görevlilerine ülkeye giriş yapan ziyaretçilerin sabıka kayıtlarını kontrol etme yetkisi de veriyor.

Yeni uygulama, ülke çapında 115 havaalanının yanısıra, denizyoluyla gelen yabancıların giriş yaptığı toplam 14 limanı da içeriyor. Amerika İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge, yeni seyahat kurallarıyla ilgili bilgi verirken, uygulamanın ziyaretçilere çok büyük yük getirmeyeceğini ve sadece 15 dakika süreceğini belirtti. Bakan şöyle konuştu: "Bu, sınırlarımızdaki güvenlikten emin olmak için başlattığımız geniş kapsamlı programın bir bölümü. Sınırlarımızı teröristlere değil, ziyaretçilere açık tutmak istiyoruz."

Sınır kapılarında görevli olan memurların alacağı dijital parmakizi ve fotoğraflar gelinen ülkede vize başvurusu sırasında alınanlarla eşleştirilecek. Yetkililer, yeni uygulamayla terör zanlılarının ve kaçak göçmenlerin ülkeye girişlerinin önemli ölçüde engelleneceğini söylüyor. Ancak, uygulama muhtemel terör zanlılarının parmakizi kayıtları bulunamaması durumunda yararsız olacağı gerekçesiyle eleştiriliyor. 28 Avrupa ülkesinin vatandaşları bu uygulamanın dışında bırakıldı. Amerika, ülkede üç aydan daha az bir süre kalacak Avrupalılardan vize de istemiyor.

XS
SM
MD
LG