Erişilebilirlik

İngiltere Başbakanı Blair'den Irak'a Gizli Ziyaret - 2004-01-04


İngiltere Başbakanı Tony Blair, Mısır’da tatilini geçirirken, gizlice Irak’a giderek, güneydeki Basra bölgesinde görev yapmakta olan ülkesinin askerlerini ziyaret etti. Bu İngiltere Başbakanının, savaştan bu yana Irak’ı ikinci ziyareti oldu.

İngiltere Başbakanı, askerlere teşekkür konuşmasında, Irak Lideri Saddam Hüseyin’in rejimini iktidardan uzaklaştırmak için yapılan savaşın, dünyada istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

Blair, 10 bin İngiliz askerinin görev yaptığı Basra’ya son derece gizli tutulan ziyaretinde, askerlere teşekkür etti. Özel bir askeri yük uçağıyla Basra’ya giden Başbakan, yaptıkları işin, sadece savaşı kazanmak değil Irak’a barışı da getirmek olduğunu belirtti. Başbakan Blair, Irak’taki savaşın, uzun vadeli barış ve istikrarın tek yolu olduğunu bildirdi.

Blair şöyle konuştu:

“Yıllar sonra hem Iraklılar hem de tüm dünya, yaptıklarınıza bakacak ve size teşekkür edecek. İnsanlar yaptıklarınız için size, çok büyük şükran duymaları gerektiğini anlayacak ve sizinle iftihar edecek.”

Başbakan Blair konuşmasında Irak’ın kitle imha silahlarından da birkaç kez söz etti. Irak’ta henüz kitle imha silahları bulunamaması, İngiliz kamuoyunda tartışılıyor ve Blair için çok büyük bir siyasi eleştiri konusu oluyor.

Başbakan Tony Blair, Irak’ta kitle imha silahlarının gizlenmiş olduğunu savunarak, İngiliz kamuoyunu savaşın gerekli olduğuna ikna edebilmişti. Ancak Irak’ın ilk Körfez Savaşı’ndan sonra bu tür silahları edindiğine dair henüz inandırıcı bir kanıt bulunamadı.

XS
SM
MD
LG