Erişilebilirlik

Gürcistan'da Seçim Heyecanı - 2004-01-03


Gürcistan’da seçmenler, görevi bırakmak zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze’nin yerine yenisini seçmek üzere yarın sandık başına gidiyor.

Seçimin muhtemel galibi olarak da, Şevardnadze’yi koltuğundan eden süreci başlatan Mihail Saakaşvili görülüyor.

Kasım ayında hükümete karşı başlatılan ve başarı ile sonuçlanan hareketin lideri 36 yaşındaki Mihail Saakaşvili’nin seçimden zaferle çıkması bekleniyor.

Amerika’da hukuk eğitimi almış olan Saakaşvili, Kasım ayındaki tartışmalı seçimlerin ardından, halkı sokaklara dökmüştü. Saakaşvili, son olarak, Gürcistan parlamentosunun yeni oturumunu açmaya hazırlanan Şevardnadze’ye karşı sesini yükseltmiş, konuşmasına izin vermemişti. Ardından halk parlamentoyu basmış ve eski Gürcü lider ancak korumalarının çabalarıyla binadan ayrılabilmişti. Shevardnadze, kısa süre sonra da istifa etti.

Saakaşvili’nin karşısında yarışa giren 5 aday daha var... Seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılan Ulusal Hareket Partisi’nin lideri Mihail Saakaşvili’nin yanı sıra Roin Liperteliani, Kartlos Garibaşvili, Zurab Keleksaşvili, Zaza Siharulidze ve Temuraz Şaşiaşvili devlet başkanlığı için yarışacak adaylar arasında bulunuyor.

Gürcistan’daki batı yanlısı değişim Moskova tarafından da dikkatle izleniyor. Bu yüzden Saakaşvili, Rusya’yla ilişkilere son derece önem veriyor. Lider, geçtiğimiz hafta, uzun süredir gerginleşen ilişkileri iyileştirmek ve doğrudan görüşmelere geçebilmek için en kısa sürede Moskova’ya gitmek istediğini söyledi. Moskova ve Tiflis arasındaki temel sorun ayrılıkçı gurupların desteklenmesi... Bu yüzden her iki ülke birbirini suçluyor.

Bu arada, Karadeniz bölgesindeki yarı bağımsız Acaristan konusunda uzlaşmaya varılmasından sonra bu bölgeden seçmenler yarınki seçimlerde oy kullanabilecek. Ancak Acaristan liderleri, halkın seçimleri boykot edeceğini söylüyor.

Ayrılıkçı diğer bölgeler Abazya ve Güney Ösetya ise seçimlere katılmıyor. Her iki bölge de Gürcü ordusuyla savaşarak bağımsızlıklarını ilan etmişti. Bunda Rusya’nın önemli etkisi olduğuna inanılıyor.

Gürcistan’ın bugün karşı karşıya olduğu sorunlar arasında, artan yolsuzluk ve Şevardnadze’nin devrilmesinden sonra halkta oluşan büyük beklentiler var.

Saakaşvili ve ekibi, çalışanların ve emeklilerin uzun bir zamandır ödenmemiş maaşlarını ödeme sözü verdiği için milyonlarca Gürcü tarafından desteklendiler. Yaşam standartlarındaki düşüş, Şevardnadze’nin sonunu getiren süreci başlatmıştı.

Ancak ekonomi uzmanları, devlet bütçesi boş ve büyük borç içindeki yeni hükümetin kısa zaman içerisinde vaatlerini yerine getirmesine olasılık vermiyor.

Kafkasların istikrarından yana olan bazı batılı ülkelerin yeni hükümete yardımcı olabileceği belirtiliyor. Diğer bir ekonomik kaynak da, yabancı yatırımcıların ülkenin zengin petrol yatakları üzerinde yatırım yapması... Bu yüzden yarınki seçimler hem Gürcü halkı, hem de bölgede çıkarları bulunan ülkeler için son derece önemli...

XS
SM
MD
LG