Erişilebilirlik

Mısır'dan Ortadoğu Barışını Canlandırma Çabası - 2004-01-02


Mısır Cumhurbaşkanlığı Danışmanı, Filistin lideri Yaser Arafat ile barış görüşmelerini canlandırma konusunu görüştü.

Üsama el Baz, Ramallah’taki görüşmenin daha iyi bir gelecek için umut verdiğini söyledi. El Baz, İsrail’i de görüşmeleri canlandırmak için yardımcı olmaya çağırdı.

Mısır istihbarat örgütü başkanı General Ömer Süleyman da önümüzdeki günlerde Ramallah’ı ziyaret ederek Filistinli yetkililerle görüşecek.

Mısır, Fiilistin İsrail görüşmelerini canlandırmak için bir dizi girişimde bulunuyor.

Mısırlı danışmanın ziyareti, Mısırlı üst düzey yetkililer ve Filistin Başbakanı Ahmet Kureya’nın Filistinli grupları ateş kes uygulamaya ikna çabalarının başarısızlığa uğramasını izledi.

Filistin Başbakanı Ekim ayında göreve geldiğinde, barış görüşmelerinin devamını sağlamak için İsrail’in karşısına birleşik bir cephe oluşturarak çıkmayı umut etmişti. Ancak Kureya ve Mısır İstihbarat Servisi’nin Başkanı Ömar Süleyman geçen ay Kahire’de düzenlenen görüşmelerde Filistinli grupların desteğini alamamıştı.

Ateş kes çabalarının başarısızlığı, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Başbakanı Ahmet Kureya arasında yapılacak zirvenin iptalinde etkili oldu.

Şaron, Kureya ile barış görüşmelerine yeniden başlamaya istekli olduğunu söylerken, Filistin tarafına bir de uyarıda bulunmuştu.

İsrail Başbakanı Filistinli liderin, görüşmeleri başlatma yönünde ilerleme sağlayamaması halinde, ülkesinin güvenliğini sağlayacak adımları tek taraflı olarak atacaklarını ilan etti.

Şaron, İsrail’i Filistin’den ayıracak olan tek taraflı planlarını uygulamadan önce, sadece birkaç ay daha bekleyeceğini de kaydetti.

Bu arada İsrail Batı Şeria’da Filistinli militanlara karşı askeri operasyonlarına sürdürüyor.

İsrail ordusu, militanların yatağı olarak bilinen Nablus’ta denetimleri sıklaştırırken, tek tek ev aramalarına başladı.

Ayrıca dün, İsrail askerleri, Batı Şeria’da kendilerine taş açan Filistinliler’e ateş açtı, 16 yaşındaki bir genci öldürdü.

XS
SM
MD
LG