Erişilebilirlik

İngiliz Havayolu Uçuşu Yine İptal Edildi - 2004-01-02


İngiliz Havayolları’nın (British Airways) bugün öğleden sonra Heathrow Havaalanı’ndan yapılacak Londra-Washington seferi yeniden ertelendi.

223 sayılı uçuş, güvenlik gerekçeleriyle üç gündür yapılamıyor. Bazı yolcuların uçağı kaçırarak terör eylemi düzenleyeceği yolundaki istihbarat nedeniyle, önceki gün tüm yolcular gözaltına alınarak sorguya çekildi.

Meksika Havayolları’nın Mexico City-Los Angeles seferi de iki gündür güvenlik tehdidi nedeniyle yapılamıyor.

Amerikalı yetkililer, teröristlerin uçak kaçırarak yeni eylemler düzenleyeceği yolunda istihbarat aldıklarını söylüyor. Ancak bu istihbaratın tam olarak doğru olmadığı da ortaya çıktı. Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, Noel tatili sırasında, Paris-Los Angeles seferlerinin iptal edilmesine yolaçan istihbaratın yanlış olduğunu açıkladı. FBI, bazı yolcuların tehlikeli olduğu yolunda Fransız makamlarını uyarmış ve uçuşların iptalini istemişti. Tehlikeli sayılan yolcular arasında soyadı benzerliği nedeniyle 5 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu bildiriliyor. Bu arada Amerika’nın Alaska eyaletindeki bir petrol tesisi de güvenlik gerekçesiyle kısa bir süre için kapatıldı. Valdez’de petrol tesislerindeki 18 depoda 9 milyon varilden fazla petrol bulunuyor.

XS
SM
MD
LG