Erişilebilirlik

11 Eylül'den Sonraki En Büyük Terör Alarmı - 2003-12-22


Amerika’da terör alarmı seviyesinin artırılarak turuncuya çevrilmesinin ardından Başkan George W. Bush, üst düzey danışmanlarıyla birlikte alınacak ek güvenlik önlemlerini değerlendirdi.

Başkan Bush, Pazar günü, tehdit düzeyinin artırılması yönündeki kararı imzalamasının ardından Pazartesi sabahı ülke çapında alınan önlemleri görüşmek üzere iç güvenlik danışmanlarıyla bir araya geldi.

Gerekli talimatların yerel yöneticilere ve eyaletlere gönderildiğini belirten İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge, alınan bütün önlemlerin kamuoyuna açıklanmayacağını vurgulayarak, "Ulusal güvenlik kaygılarından dolayı, yaptığımız her şeyi açıklamayacağız. Ancak daha önce hiç bu düzeyde önlem alınmamıştı.” dedi.

Başkan Bush’la görüşmesinden sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan Ridge, Amerikalıların tatil planlarından vazgeçmelerine gerek olmadığını da vurguladı. Bakan şunları söyledi:

“Eğer tatil planınız varsa, bu planı uygulayın. Teröristlere bir kararlılık ve azim mesajı göndermenin çok ama çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

2002 Mart’ında terör tehditlerinin düzeyini belirlemek için renk koduna geçilmesinden bu yana beşinci kez bu ölçüde yüksek bir tehdit seviyesi ilan edildi.

Ridge’in açıklamasından birkaç saat sonra da Dışişleri Bakanlığı dünya çapında bir uyarıda bulunarak, yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarının terör saldırılarına hedef olabileceklerini açıkladı.

Ridge, tatile uçakla gitmeyi düşünen Amerikalıları da rahatlatmaya dönük mesajlar verdi ve “bu konuda hiç şüpheniz olmasın, hava yolları bu ülkenin tarihinde daha önce hiç olmadığı kadar güvenli bir durumdadır” diye konuştu.

Ridge ayrıca, havaalanlarındaki güvenlik önlemlerinin de biraz daha artırılabileceğini söyledi.

Ridge, bu açıklamasından bir gün önce de, yönetimin ulusal terör tehdidi seviyesini turuncuya çıkarma konusunu değerlendirdiğini söylemişti.

Terör tehdidi seviyesinin sarıdan turuncuya çevrilmesi, El-Kaide terör örgütünün, Noel ve yılbaşı tatilleri sırasında Amerika’ya karşı saldırılar düzenleyebileceği uyarılarının ardından gerçekleşti. Turuncu renk, tehlikenin yüksek olduğu anlamına geliyor.

Ridge, Pazar günü tehdit düzeyinin artırıldığını duyururken, “elde ettiğimiz bilgiler, yurtdışındaki aşırı uçların yakın gelecekte, 11 Eylül saldırılarına yakın veya daha etkili olacağına inandıkları saldırılar beklediklerini gösteriyor” diye konuşmuştu.

XS
SM
MD
LG