Erişilebilirlik

'Petrolü Türkiye'den Getirseydik Maliyet Düşerdi' - 2003-12-19


Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in eski şirketi Halliburton, Irak’taki Amerikan kuvvetlerine sattığı petrol için Savunma Bakanlığı’na fazla fatura kestiği iddialarını reddetti.

Merkezi Teksas’ta bulunan Halliburton şirketi, aracı firmalar Kellogg, Brown ve Root’un Irak’ta sağladıkları petrolün en iyi kalite, en iyi fiyat ve en iyi koşullar altında teslim edildiğini savundu. Yapılan açıklamada Amerikan ordusuna sağlanan petrol için 61 milyon Dolar fazladan fatura kesilmediği, Kuveyt üzerinden gelecek petrolün Savunma Bakanlığı tarafından onaylandığı ve Türkiye üzerinden gelecek petrole göre daha pahalı olacağının bilindiği vurgulandı.

Halliburton, başta petrolün Türkiye’den satın alınmasının önerildiğini çünkü böylelikle Amerikan halkının 100 milyon Dolarlık bir tasarruf sağlayabileceğini kaydetti. Şirket, Türkiye’den sağlanacak petrolün, Kuveyt’e kıyasla, daha az risk taşıyan daha kısa bir yoldan Bağdat’a ulaşabileceğini de vurguladı.

Ancak Halliburton’un açıklamasında, Amerikan ordusunun petrolün Kuveyt’ten sağlanması yönünde talimat verdiği belirtti. Savunma Bakanlığı, Halliburton şirketinin bu açıklamasının incelenmekte olduğunu bildirdi. Yetkililer konu ile ilgili bir açıklama yapmak için erken olduğunu, soruşturmanın seyrine göre anlaşmazlığın nasıl sonuçlanacağının anlaşılacağını söyledi. Bakanlık ay başında yaptığı açıklamada Halliburton şirketinin Irak’ta sağladığı petrol ve diğer hizmetler için fazladan fatura kestiğini açıklamış ve farkın şirketten tahsili yoluna gidileceğini kaydetmişti.

Halliburton şirketi, Irak’ta milyarlarca Dolarlık ihale aldı. İhalelerin verilme şekli, şirketin Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Cumhuriyetçi Partiyle olan yakın ilişkilerinden ötürü, Demokratlar tarafından eleştiriliyor. Hem Bush yönetimi, hem de Halliburton şirketi herhangibir çıkar çatışması olduğu yolundaki bütün iddiaları reddediyor.

XS
SM
MD
LG