Erişilebilirlik

Dolar Euro Karşısında En Düşük Değerine İndi - 2003-12-18


Amerikan Doları dün Avrupa parası Euro karşısında en düşük değerine inerken, petrolün fiyatı da Irak savaşının başladığı günden buyana en yüksek düzeyine çıktı.

Bir varil petrolün fiyatı 46 cent artarak 34 dolar oldu. Petrol fiyatının New York’da yükselmesinde en büyük etken, bazı bölgelerde havanın birden bire soğuması yüzünden, petrol stoklarının, beklenenin üzerinde azalması oldu.

Bir varil petrolün fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in, Eylül ayında üretimi % 3 oranında kısmasından buyana varil başına 5 dolar yükselmiş bulunuyor.

Akaryakıtın fiyatı şu anda OPEC’in belirlediği tavan fiyatı aşmış durumda. OPEC 1 varil petrolün fiyatının, 22 ila 28 dolar arasında dalgalanmasını öngörmüştü.

Avrupa Parası Euro ise, son altı aydır yükselişine dün de devam etti. Euro şu anda 1 Dolar 24 cent üzerinden işlem görüyor. Euro son 14 günün 12’sinde değer kazandı. Euro’nun değeri, bu yıl içinde % 20 oranında yükseldi.

Euro’nun dünkü yükselişine, Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti Otmar İssinger’in, para biriminin değer kazanmasının yaratacağı tehlikeleri önemsemeden, değerinin 1999’daki düzeye daha yeni ulaştığı yolundaki sözleri yol açtı.

Doların değerinin yükselmesine rağmen, Amerika’de enflasyonist baskılar bulunmuyor. Bunun, Dolar’ın değerinin Euro karşısında düşmekle birlikte Çin parası Yen karşısındaki istikrarlı durumunu korumasından ileri gelebileceği öne sürülüyor.

Çin şu anda Amerika’ya karşı çok büyük bir ticaret fazlasına sahip durumda. Çin ekonomisinin hızla büyümesi, Amerikan piyasasına çok güçlü bir şekilde girmiş olmasıyla izah ediliyor.

XS
SM
MD
LG