Erişilebilirlik

Weston Denktaş'la Görüştü - 2003-12-18


Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs Özel Temsilcisi Thomas Weston, Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’yi kapsayan temasları çerçevesinde, bu sabah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la bir araya geldi. Denktaş ve Weston, seçim sonuçlarını ve Ada'daki sorunun çözümü için bundan sonra izlenecek süreci görüştü.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik plan üzerindeki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümü için Ankara’nın yeni bir hamle gerçekleştirmesinin beklendiği şu günlerde, Başbakan Erdoğan, böyle bir planın varlığını doğruladı. Bu sabah üç günlük resmi bir ziyaret için Özbekistan’a hareket eden Başbakan Erdoğan, dönüşünün ardından bu çalışmaların gözden geçirileceğini ve bir açıklama yapılacağını kaydetti. Daha önce Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından duyurulan ve Kıbrıs sorununun çözümünün, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine endeksleyeceği öğrenilen bu planın ayrıntıları henüz kesinleşmedi.

Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’nin bugünkü gündeminin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ada’daki varlığı olduğunu, ve bu devletin Güney Kıbrıs’taki devletle birlikte eşit görülmesi olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Biz her ikisini şu anda, eğer devlet olarak kabul edilecekse kabul ediyoruz. Ama kabul etmiyorlarsa o zaman onların yaklaşımı neyse, biz de aynı şekilde buna bakıyoruz,” diye konuştu. Başbakan aynı zamanda, insan hakları konusunda diğer ülkelere gösterilen ilginin, Kuzey Kıbrıs’taki Türklere de gösterilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Bu arada seçim sonrası henüz yeni hükümetine kavuşamamış Ada’nın kuzeyinde, yoğun görüşme trafiği de devam ediyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston, bu sabah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’la bir araya geldi. Denktaş ve Weston görüşmelerinde, Kuzey Kıbrıs’taki son gelişmelerle birlikte, bundan sonra adanın çözümüne yönelik atılacak adımları ele aldı. Bir saatlik görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Weston, görüşmelerin yapıcı geçtiğini, ancak bazı konularda birbirlerini ikna edemediklerini belirtti. Denktaş ise, Kuzey Kıbrıs’taki hükümet kurma çabaları çerçevesinde, geniş tabanlı bir hükümet kurulmasının, çözüm sürecine daha fazla katkıda bulunacağını ifade etti.

Gerçekte Denktaş ve Amerikalı diplomat arasında son derece soğuk rüzgarlar esiyor. Kuzey Kıbrıs’taki muhalefete destek verdiğini açıkça belli eden Weston, daha önceki ziyaretleri sırasında Denktaş tarafından kabul edilmemişti. Atina ziyaretinin ardından dün Ada’ya geçen Weston, güneydeki Rum liderlerle, sonra da Kuzey Kıbrıs’taki son seçimlerde en çok sandalye kazanan, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin lideri Mehmet Ali Talat’la bir araya gelmişti. Weston’un yarın da Ankara’ya gelmesi ve Kıbrıs konusunda Dışişleri Bakanlığı’nda bazı temaslarda bulunması bekleniyor.

Öte yandan daha Kuzey Kıbrıs’ta hükümet kurulmadan, Denktaş’ın müzakereci kimliği ciddi tartışmalara yol açıyor. Bu bağlamda Denktaş’ın görüşmecilikten çekilebileceğine işaret ediliyor. Bugün Türkiye’deki bazı basın organlarında çıkan haberlere göre, dün hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Denktaş’la bir araya gelen CTP lideri Talat’ın, Kıbrıslı Türk liderden, görüşmecilikten çekilmesini istediği, Denktaş’ın ise buna karşılık görüşmecilikte ısrarlı olmadığı ve konuyu hukukçulara danışacağını söylediği belirtildi.

XS
SM
MD
LG