Erişilebilirlik

Pace'den Irak'taki İsyancılara: 'Teslim Olun' - 2003-12-17


Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Saddam Hüseyin’in yakalanmasının, aranan Saddam taraftarlarını teslim olmaya ikna etmesini umduğunu söyledi.

Amerika’nın başını çektiği Koalisyon güçleri, Irak’ta en çok aranan 55 kişiden 40’ını ya yakaladı ya da öldürdü.

Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Peter Pace, Saddam Hüseyin’in yakalanmasının diğer kaçakları da teslim olmaya itmesi dileğinde bulundu. Pace, şimdiye kadar teslim olacaklarına ilişkin bir işaret bulunmadığını da belirtti:

"General Pace, yakınlarının, Saddam Hüseyin için her şeyin bittiğini anlamaları ve fırsattan yararlanarak teslim olmaları gerektiğini söyledi. General Pace, daha önce, Koalisyon kuvvetlerinin şimdilik Irak’taki baskınlara ara verdiklerini, Saddam’a bağlı olanlara liderlerinin yakalandığını anlama ve teslim olmaları için düşünme zamanı vermek istediklerini ima etmişti. Ancak general yaptığı açıklamada, askeri operasyonların durdurulmasının söz konusu olmadığını söyledi."

Pace, eski Irak yöneticilerinin teslim olması için şu anda pazarlık yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine, bu konuda açıklama yapmak istemediğini söyledi. Ancak Pace, Baas Partisi üst düzey yetkilisi ve silahlı kuvvetler ikinci başkanı İzzet İbrahim el Duri’nin de teslim olması halinde insanca muamele göreceğini belirtti. El Duri, Koalisyon kuvvetlerine karşı devam eden saldırılardan sorumlu tutuluyor.

XS
SM
MD
LG