Erişilebilirlik

Bush: 'Irak'ta Askeri Planlarımız Değişmeyecek' - 2003-12-15


Başkan Bush, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in yakalanmasının Irak açısından tarihi bir önem taşıdığını söyledi.

Başkan, devrik liderin yakalanmasıyla birlikte Irak halkı için büyük bir korku kaynağının ortadan kalktığını söyledi; Iraklılar’ın artık tüm dikkatlerini yeni bir hükümet oluşturma üzerinde yoğunlaştırabileceklerini belirtti.

Başkan, Saddam Hüseyin’in adalet önüne çıkarılması için Amerika’nın Iraklılar’la işbirliği yapacağını da sözlerine ekledi. Bush, devrik liderin yakalanmasıyla birlikte Amerika’nın Irak’taki askeri planlarının değişmeyeceğini kaydetti, koalisyonu hala güç bir görevin beklediğini belirtti.

Başkan Bush devrik Irak Lideri Saddam Hüseyin’in idam edilip-edilmemesi gerektiği konusunda şahsi bir görüşe sahip olduğunu, ancak bu konudaki en doğru kararı Irak halkının verebileceğini söyledi. Bush şöyle konuştu: "Benim bu konuda ne düşündüğüm; şahsi görüşüm önemli değil. Önemli olan Irak halkının ne düşündüğü."

Başkan Bush basın toplantısında, Saddam Hüseyin’in doğruyu söyleyeceğine inanmadığını, bununla birlikte devrik liderin adil şekilde yargılanacağını söyledi ve "Elbette sürecin adil olmasını istiyoruz. ‘Tüm dünyanın Saddam Hüseyin adil şekilde yargılandı’ demesini istiyoruz. Çünkü Saddam Hüseyin’e ne ceza verilirse verilsin bu karar uluslararası toplumun süzgecinden geçecek" dedi. Basın toplantısında, Bush’a yöneltilen sorulardan biri de Saddam Hüseyin’in yakalanmasından sonra Amerika’nın Irak’taki askeri stratejilerini değiştirip değiştirmeyeceği şeklindeydi. Başkan Amerika’nın yolunda devam edeceğini ve bu ülkede bulundurulacak asker sayısının asayiş durumuna göre belirleneceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG