Erişilebilirlik

Hatemi: 'Nükleer Silah Peşinde Değiliz' - 2003-12-12


İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, ülkesinin nükleer silah peşinde olduğı iddialarını yalanladı.

Cenevre’deki Dünya Kiliseler Konseyi’nde konuşan Hatemi, hiçbir ayrım gözetmeden insanları öldüren silahları, İslam dininin yasakladığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hatemi, ülkesinin nükleer programıyla ilgili ilgili yaklaşımları abartılı, velveleci ve gürültücü olmakla eleştirdi. Çevirmen aracılığıyla konuşan Hatemi, Batı’nın, İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığı yönündeki iddialarının gerçek olmadığını söyledi.

“Dini inançlarımızdan dolayı bir nükleer program peşinde olmamız mümkün değildir. Liderlere yaptığım bir konuşmada, İslami savaşlarda, düşmana adil davranılmasını emreden kurallardan dolayı nükleer silah sahibi olamayacağımızı söyledim.”

Cumhurbaşkanı Hatemi, İslam dininin hiçbir ayrım gözetmeden sivillerin öldürülmesini yasakladığını belirtti.

Hatemi, İran’ın nükleer silah programıyla ilgili şüpheleri gidermek amacıyla İran hükümetinin bir dizi karar aldığını belirtti. Çarşamba günü, İran hükümeti Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun ülkedeki nükleer tesislerde daha kolay incelemelerde bulunmasına izin veren bir belgeyi imzaladığını resmi olarak açıkladı.

İran bu teftişlere izin vermeyi, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarının Ekim ayında Tahran’a yaptıkları sürpriz ziyaretin ardından kabul etmişti. İran ayrıca, nükleer bombalar için yakıt üretiminde kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum programını sona erdirme vaadinde de bulunmuştu.

Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu, İran’ı son 18 yıldır izlediği nükleer programı gizlemekle suçlamış ve Tahtan yönetiminin vaatlerini yerine getirmemesi durumunda konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne götürme tehdidinde bulunmuştu.

Hatemi İran’ın gizleyecek bir şeyi olmadığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:

“Benim bildiğim kadarıyla İslam dini, nükleer silahların kullanımına izin vermez. Bu nedenle nükleer silah kullanmamız da, üretmemiz de mümkün değildir. Ancak nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkımız vardır.”

Hatemi, Dünya Kiliseler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, medeniyetler arası diyalogun önemine de değindi. Hatemi, bu düşünceyi ilk olarak Birleşmiş Milletler’in 1998 yılındaki Genel Kurulu’nda dile getirmişti.

Hatemi, farklı dinler arasındaki diyalogu geliştirmenin önemini vurgulamakla birlikte, özellikle uluslar arası topluluğun bugün yaşadığı düşmanlıkların giderilmesi açısından İslamiyet ile Hristiyanlık arasındaki diyalogun geliştirilmesinin özel bir önem taşıdığını söyledi.

XS
SM
MD
LG