Erişilebilirlik

Rusya'nın NATO Kaygısı - 2003-12-11


Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Amerika’nın NATO güçlerini ülkesinin sınırlarına daha yakın yerlere konuşlandırma planlarının, kendilerini kaygılandırdığını açıkladı.

İvanov, bu açıklamayı Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman’ın üst düzey Rus yetkililere Moskova'da verdiği brifingden sonra yaptı. Grossman, brifing sırasında, NATO güçlerinin bugünün tehditlerine daha iyi cevap verebilmek için, Soğuk Savaş dönemindeki pozisyonlarını terk ederek, eski Sovyet Bloku ülkelerine kaydırılması gerektiğini söyledi.

Bu arada, Romanya ve Bulgaristan’a giden Amerikan Savunma Bakan yardımcısı Douglas Feith de, Amerika’nın Avrupa'daki kuvvetlerini yeniden konuşlandırma planı hakkında bu ülkelere bilgi verdi.

Öte yandan Moskova 1999’da İstanbul’da imzaladığı asker çekme anlaşmasına tümüyle sadık kaldığını açıkladı.

Savunma Bakanı İvanov, anlaşmanın Rusya’dan sadece Gürcistan’daki dört üsünden ikisini kapatmasını öngördüğünü ve Moskova’nın da bunu yerine getirdiğini söyledi.

Dört yıl önce İstanbul’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) zirvesinde imzalanan anlaşma, Rusya’nın Gürcistan ve Moldova’daki kuvvetlerini çekmesini öngörüyor.

İvanov, bu açıklamayı, Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in, Moskova’nın İstanbul anlaşmasına uymadığı suçlaması üzerine yaptı. Rus Savunma Bakanı, Moskova’nın, Avrupa Klasik Silahlar Anlaşması uyarınca Gürcistan’da kalan diğer iki üsten ağır silahlarını çektiğini de hatırlattı.

XS
SM
MD
LG