Erişilebilirlik

10 Aralık 2003 - 2003-12-10


Savaş karşıtı ülkelerin firmalarına Irak’taki ihalelere katılma izni verilmemesi, eski başkan yardımcısı Al Gore’un 2004 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti aday adayı Dean’e destek vermesinin yankıları, Başkan Bush’un Pekin yönetimini kızdıracak adımlardan kaçınması konusunda Tayvan’a yaptığı uyarı, 10 Aralık tarihli Amerikan gazetelerinde öne çıkan konular arasında yer alıyor. Washington Post, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal’ın Washington temaslarına ilişkin bir haber dikkati çekiyor. Gazete, Türk-Amerikan ilişkilerinin yeniden rayına oturmaya başladığını duyuruyor:

"Türk-Amerikan ilişkileri geçen ilkbaharda, Türk hükümetinin Amerika’ya Irak’ın işgali için kendi topraklarını kullanma izni vermeyi reddetmesinin ardından gerginleşmişti. Ancak dört gün boyunca Amerikalı yetkililerle görüşmeler yapan Ziyal, Türkiye’nin şimdi Irak’taki operasyonları kolaylaştıracak önerileri gündeme getirdiğini söyledi. Amerika’nın eski Türkiye büyükelçisi Mark Parris de, Williamsburg’da geçen ay yapılan Amerikan Üst Düzey Savunma Grubu toplantılarının, Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerin önemini ortaya koyduğunu söyledi."

New York Times’ta ise, William Safire’ın Rusya’daki seçimlerle ilgili yorumu göze çarpıyor. Safire, Putin yanlısı partilerin zaferiyle sonuçlanan seçimleri, Rusya’nun tek parti yönetimine geri dönmesi olarak tanımlıyor:

"Rusya’nın demokrasi deneyimi uzun ömürlü olmadı. Putin yönetimindeki Kremlin’in gerçek bir demokrasinin gereği olan muhalefet karşısındaki zaferinin iki temel nedeni var: para ve medya. Demokrasi ihraç etmeye çalışan Amerikalılar olarak, Putin’in zaferinden iktidar ve özgürlükle ilgili çok açık dersler çıkarmamız gerekiyor. Medyanın kontrolünün tek elde toplanması ve iktidarın siyasi araçlarla paranın denetimini eline geçirmesi, siyasi bir kliğin iktidara tamamen el koymasına yol açabiliyor. Buna her yerde karşı çıkmalıyız."

Washington Times ise Suudi Arabistan’da kraliyet yönetimini ve ülkenin resmi mezhebi olan Vahabiliği mercek altına almış. Gazete, Suudi krallığın yıllarca Vahabiliği yaymak için büyük çaba harcadığını belirtiyor, ancak şimdi kraliyetin de tehdit altında bulunduğunu savunuyor:

"Washington’daki tartışma gruplarında Suudi yönetiminin ne zaman devrileceği sık sık gündeme geliyor. Ve verilen cevaplar birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişiyor. El Kaide saldırıları hala İngiliz ve Amerikan çıkarlarını ve vatandaşlarını hedef alıyor. Karıları ve kızlarıyla birlikte 24 bin kişilik Kraliyet ailesi henüz hedef değil. Ancak, sürgünde bulunan Arabistan’da İslamcı Reform Hareketi lideri Saad El-Fakih, terör saldırılarının yakında kraliyet ailesini hedef almaya başlayacağını ve bunu çöküşün izleyeceğini belirtiyor."

Christian Science Monitor, Iraklı direnişçilerin taktiklerini ve amaçlarını inceleyen bir yazıya yer veriyor. Gazete, direnişçilerin klasik gerilla savaşına uygun davranarak, düzenledikleri saldırılarla hem koalisyon güçlerine zarar vermeyi hem de medyada yer alarak seslerini duyurmayı amaçladıklarını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG