Erişilebilirlik

Afgan Çocukların Ölümü Soruşturuluyor - 2003-12-08


Amerika, Afganistan’daki hava saldırısında 9 çocuğun ölümüyle ilgili olarak soruşturma açtı.

Amerika’nın Afganistan Büyükelçisi Zalmay Halilzad, kazadan derin üzüntü duyduğunu söyledi, hem Amerika hem de Afgan hükümetinin soruşturma açtığını bildirdi.

Askeri açıklamada, A-10 tipi bir uçağın, Gazne kenti yakınlarında teröristlerin gizlendiği sanılan bir yeri bombaladığı ve daha sonra bölgede yapılan aramada çocukların cesetlerinin bulunduğu belirtiliyordu.

Askeri sözcü, ölen çocukların ailelerine yardım sağlanacağını ve sivil kayıpların nedenini belirlemek için mümkün olan her şeyin yapılacağını söyledi.

Cumartesi günü Gazne’de girişilen hava saldırısında, devrik Taleban rejimiyle bağlantılı olduğu saptanan Molla Vezir adındaki bir örgüt lideri hedef alınmıştı. Amerikalı yetkililer Molla Vezir’in saldırıda öldüğünü, bölge sakinleri ise, kaçmayı başardığını söylüyor.. Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmet Celali, ölümlerle ilgili olarak Kabil hükümetinin de soruşturma açtığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in Afganistan bürosundan yapılan açıklamada çocukların ölümü çok acı bir trajedi olarak nitelendi. Açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Afganistan Özel temsilcisi Lakdar Brahimi, koalisyon kuvvetlerinden olayı derhal soruşturmalarını ve sonucunu gizli tutmamalarını istedi.

Bu arada, Amerika’nın finanse ettiği Kabil-Kandahar yol projesinde çalışan iki Hint mühendis, Taleban militanı olduğu sanılan kişiler tarafından kaçırıldı. Daha önce Kabil yakınlarındaki bir köyde kuyu açtıkları bildirilen iki Türk işçinin de, suyla ilgili bir ihtilaf nedeniyle kaçırıldıkları bildirilmişti. Türk Dışişleri Bakanlığı akraba olan Mustafa ve Abdullah Köklü adlı işçilerin bulunduğunu bildirdi. Ancak kaçırılma olayının ayrıntıları ve siyasi bir boyutu olup olmadığı henüz bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG