Erişilebilirlik

Kosova Başbakanına Saldırı - 2003-12-08


Kosova’da, Başbakan Bayram Recepi ile Dünya Bankası heyeti, Mitrovitsa'da bir grup Sırp'ın saldırısına uğradı. Mitrovitsa’nın Sırp kesimini ziyaret eden Başbakan Recepi ve konuk heyetin bulunduğu lokantayı saran Sırplar, taş ve tuğlarla binanın pencerelerini parçaladılar, bazı araçları ateşe verdiler. Kosova'nın Mitrovitsa kenti savaştan buyana ikiye bölünmüş durumda. Kentin ortasından geçen ırmağın bir tarafında etnik Sırplar diğer tarafında ise etnik Arnavutlar yaşıyor. Köprüde ise NATO barışgücü askerleri mevzilenmiş durumda.

Dün kentin Sırp kesimini ziyaret eden Kosova Başbakanı Bayram Recepi ile Dünya Bankası heyetinin yemek yediği lokanta Sırpların saldırısına hedef oldu. Bina önünde toplanan yüze yakın Sırp, Lokantanın pencerelerini taş, tuğla ve beton parçaları atarak parçaladı, bina önündeki araçları ateşe verdi.

Birleşmiş Milletler, güvenlik kuvvetlerinin, Başbakan Bayram Recepi’yle Dünya Bankası heyetini kentin Arnavut bölümüne tahliye ettiğini bildirdi. Haberlere göre, olayda lokantadaki yetkililerden biri hafif yaralandı, ayrıca 2 polis aracıyla bir özel araç yakıldı, Birleşmiş Milletler’e ait bir otobüsün camları kırıldı. Kosova Başbakanı Recepi, militan Sırplar tarafından düzenlenen saldırının hem istikrara zarar verdiğini hem de uluslararası topluluğun istediği değişiklerin yapılabilmesini önlediğini söyledi.

Kosova’daki azınlık Sırpların temsilcisi Tarım Bakanı Goran Bogdanoviç, yakında, Belçika’da, Kosova’nın geleceğiyle ilgili bir toplantı yapılacağını hatırlattı ve hükümeti, Sırpları şiddet olaylarına girişmeye kışkırtmakla suçladı.

Bir süre önce Karadağ’la yeni bir birlik oluşturan Sırbistan, Kosova’yı kontrolu altında tutmak istiyor ancak nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Arnavutlar bağımsızlıktan yana. Sırbistan Başbakanı Zoran Zivkoviç, son olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’i son 4 yıldır Kosova’da güvenliği sağlayamamakla suçladı. 1999 yılındaki savaştan bu yana Kosova’da, Türk askerleri de dahil olmak üzere 20 bin NATO askeri görev yapıyor.

Bu arada Sırbistan Başbakanı Zoran Cinciç'in öldürülmesiyle ilgili olarak 2 kişinin Hollanda'da yakalandığı açıklandı.

Rotterdam'da gözaltına alınan 2 Sırp'ın kardeş oldukları ve birkaç aydan bu yana Hollanda'da bulundukları bildirildi. Zanlılar hakkında Sırbistan'ın iade talebinde bulunduğu ve iade işlemlerine başlandığı öğrenildi.

Başbakan Zoran Cinciç, 12 Mart'ta Belgrad'da hükümet binasının önünde vurularak öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG