Erişilebilirlik

Rumsfeld: 'Taleban Asla Geri Dönemeyecek' - 2003-12-05


Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Taleban yönetiminin Afganistan’a bir daha geri dönmesine asla fırsat verilmeyeceğini söyledi.

Rumsfeld, Kabil’de Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile güvenlik ve ülkenin yeniden imarı konularını görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

Karzai de, Rumsfeld’in görüşlerini tekrarlayarak, Afganistan'in geri döndürülemez bir şekilde demokrasiyi geliştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Rumsfeld, gazetecilerin El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ele geçirilememiş olmasıyla ilgili soruları üzerine, “elbette yakalansa muhteşem bir şey olur. Yapması zor bir iş ve zaman alacak; ama bin Ladin ele geçirilecek” diyerek yanıt verdi.

Amerika, son aylarda saldırıların arttığı Afganistan’da güvenlik sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Devlet Başkanı Karzai, basın toplantısında, 2 milyar dolarlık ek Amerikan yardımı için şükranlarını da bildirdi.

Savunma Bakanı Rumsfeld, ziyaretine Taliban’ın devrilmesinden sonra en şiddetli çatışmaların yaşandığı kuzey bölgesinden başladı. Bakan Kabil’den önce Mezar-ı Şerif’i ziyaret ederek yeni vali ve polis şefi, ayrıca Tacik komutan Atta Muhammed ve Özbek General Raşit Dostum’la görüştü.

XS
SM
MD
LG