Erişilebilirlik

Irak Kızılay'ı: 'İnsani Operasyonlar Zorlaştı' - 2003-12-05


Irak Kızılay’ı Genel Sekreteri, ülke çapında insani operasyonlar yürütmenin artık savaş öncesi döneme göre daha da zorlaştığını söyledi.

Genel Sekreter, Uluslar arası Kızılhaç Teşkilatı, Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşlarının ülkeden ayrılmasıyla insani yardım çabalarının daha da zorlaştığını ifade etti.

Irak Kızılay’ının başkanı Dhahir Al-Zoubai, ülkedeki durumun Amerika öncülüğündeki savaş öncesi dönemle kıyaslandığında bir çok açıdan daha da kötüye gittiğini belirtti. Al-Zoubai, güvenlik sorununu çözülememesi ile elektrik ve içme suyu gibi temel hizmetlerin düzenli sağlanamamasının insanlara ihtiyaç duydukları yardımın götürülmesini zorlaştırdığını kaydetti.

Al-Zoubai, Uluslar arası Kızılhaç Komitesi’nin Ekim ayı sonunda Bağdat’taki merkezinin bombalanmasının ardından, yabancı çalışanlarının büyük bir kısmını geri çekmesinden dolayı, Kızılay personeli ile gönüllülerin üzerindeki iş yükünün daha da arttığını vurguladı.

Irak Kızılay’ının muhtaç durumdaki yüz binlerce kişiye gıda ve diğer temel malzemeleri dağıtabildiğini belirten Al-Zoubai, buna karşılık daha önce Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı’nın yerine getirdiği kayıpların bulunması ve savaş esirleri ile sivil tutukluların ziyaret edilmesi gibi görevleri üstlenemediğini söyledi.

Al-Zouabi’e göre, yaşanan bir başka önemli sorun da, hastanelerin hala belli başlı ilaçları ve diğer hizmetleri sağlayamaması.

Al-Zoubai şunları dedi:

“Yaşadığımız koşullar nedeniyle, ulusal bir örgüt olarak çocukların yurt dışında tedavisini sağlamak için diğer ulusal örgütlerle koordinasyon sağlamaya çalışıyoruz. Bu işe, Suudi Arabistan, Türkiye ve Yunanistan ile başladık. Şimdi daha fazla çocuğu yurtdışına gönderebilmek için Avrupa ve Arap ülkelerindeki ulusal örgütlerle ilişki kuruyoruz. Kısacası, şu anki durum çok kötü.”

Al-Zoubai, yıllardır uygulanan yaptırımlardan en fazla çocukların etkilendiğini kaydederek, çocukların rahatsızlıklarının ağırlıklı olarak yıllardır yaşadıkları kötü beslenmeden ve ilaç yokluğu nedeniyle tedavi edilmeyen hastalıklardan kaynaklandığını vurguladı.

Bir çok Iraklının, yıllardır süren savaşlar ve baskı nedeniyle travma geçirdiğini ifade eden Al-Zoubai, Irak Kızılay’ının Danimarka Kızılhaç’ının desteğiyle Ocak ayında çocukların ve yetişkinlerin tedavisine yönelik psikolojik bir destek programı başlatmayı planladığını söyledi.

XS
SM
MD
LG