Erişilebilirlik

Adalet Bakanı Çiçek ABD Temaslarını Sürdürüyor - 2003-12-04


Adalet Bakanı Cemil Çiçek Washington'da Amerikalı yetkililerle görüşmelerine devam ediyor.

Bakan dün Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlarından Marc Grossman ve Dışişleri Bakanlığının terörle ilgili yetkililerinden Cofer Black’le görüştü. Çiçek Amerikalıların terör dahil her konuda yakın işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

Çiçek ilk günkü temasları hakkında şöyle konuştu:

“Türkiye, dünya, bölge ve Amerika için önemli diğer konuları konuştuk. Bunların başında terör geliyor. Terör bir insanlık suçu. Rahatsız olan herkesin işbirliği yapması lazım. Bugün terörün muhatabı olan ülkelerin başında Türkiye ile Amerika geliyor. Biz işbirliği çabalarımızı sürdürüyoruz. Muhataplarımız Türkiye ile bu ve her alanda işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler.”

Adalet Bakanı bu işbirliğine, PKK terörüyle mücadelenin dahil olup olmadığının sorulması üzerine “hepsi dahil” dedi.

Bakan, Amerika’nın PKK’yı hangi isim adı altında olursa olsun terörist kabul ettiğini belirtti ve Türkiye’ye bu konuda yardım sözü vermiş olduğunu hatırlattı. Bakan bu konudaki görüşmelerin ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Peter Pace’in ziyaretiyle devam edeceğini de kaydetti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul’daki terörde Hizbullah’ın rolü olup olmadığı sorusuna karşılık soruşturma devam eden bir konuda konuşmak istemediğini söyleyerek yanıtladı.

Bakan teröristlerin dini amacı olup olmadığı sorusuna ise, İslamiyet’te terörün yeri olmadığı karşılığını verdi.

Amerika Adalet Bakanı Ashcroft’un davetlisi olarak Washington'da bulunan Adalet Bakanı Çiçek, Ashcroft'la bugün görüşecek.

XS
SM
MD
LG